وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

مدیر شبکه‌های اجتماعی(social media manager) کیست؟

ادمین شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی تمام ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده‌اند. کسب‌وکارها هم نسبت به فعالیت و تبلیغات در این شبکه‌های اجتماعی از خود علاقه نشان داده‌اند. حالا به ازای هر کسب‌وکار، حداقل چند مدیر شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. چون گرداندند و مدیریت این شبکه‌های اجتماعی به صورت حرفه‌ای، نیازمند مهارت، علاقه و صبر زیاد است. حالا که هر سازمان نیاز به فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و استخدام فردی به عنوان متخصص دارد، خوب است که بدانیم مدیر شبکه‌ اجتماعی کیست؟ چه وظایفی دارد؟ و چرا شبکه‌های اجتماعی باید توسط افراد متخصص اداره شوند؟ در این پست از بلاگ نوین هاب به بررسی این موارد می‌پردازیم.

مدیر شبکه‌‌های اجتماعی کیست؟

social media manager یا مدیر شبکه اجتماعی، فردی است که با دانش و مهارت‌هایی که نسبت به فضای مجازی دارد، اقدام به مدیریت آن‌ها می‌کند. این افراد کسانی هستند که بیشتر زمان خود را در فضای مجازی می‌گذرانند و به استفاده از آن‌ها علاقه دارند. یکی از اصلی‌ترین فاکتورها برای ورود به این حیطه شغلی، اشراف کامل به فضای مجازی است. کسب‌وکارها فعالیت‌های خود را در فضای مجازی شروع کرده‌اند و حالا بیشتر از هر زمانی از اهمیت فعالیت حرفه‌ای در این فضا باخبر هستند. شبکه‌های اجتماعی برای یک کسب‌وکار به مثابه بلندگویی است که فعالیت برند آن‌ها را توضیح می‌دهد. فعالیت کسب‌وکارهای ایرانی در فضای مجازی به اینستاگرام، لینکدین، کانال‌های تلگرام، فیسبوک و توییتر محدود می‌شود. بنابراین یک مدیر رسانه‌های اجتماعی باید نسبت به تمام این پلتفرم‌ها آگاهی و اشراف کامل داشته باشد. این آگاهی، صرفا به معنای پست و استوری گذاشتن نیست. وقتی از اشراف کامل حرف می‌زنیم، منظورمان شناخت کامل جزییات رسانه‌های اجتماعی است.

ادمین شبکه‌های اجتماعی

مدیر شبکه‌های اجتماعی چه می‌کند؟

بسیاری از کسانی که نسبت به ورود به این حیطه شغلی از خود علاقه نشان می‌دهند، گمان می‌کنند مدیریت رسانه‌های اجتماعی کار ساده‌ای است. اما این یک تصور نادرست است. مدیر شبکه‌های اجتماعی باید توانایی این را داشته باشد که برای سوشال مدیا، استراتژی بنویسد. استراتژی به این معناست که باید برنامه‌ریزی درستی برای روال فعالیت در فضای مجازی انجام شود. ما قبلا در بلاگی مجزا درمورد اینکه چگونه باید استراتژی سوشال مدیا بنویسید منتشر کرده‌ایم. مطالعه آن خالی از لطف نیست.

وظیفه بعدی مدیر شبکه‌های اجتماعی، تولید و انتشار محتوا بر اساس ماهیت شبکه‌های اجتماعی است. هر شبکه اجتماعی، با دیگری متفاوت است. شما نمی‌توانید محتوایی که در اینستاگرام آپلود می‌کنید را در توییتر، فیسبوک و سایر شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. این وظیفه مدیر شبکه‌های اجتماعی است که ماهیتشان را بشناسد و بداند چه محتوایی برای کدام پلتفرم مناسب است.

مدیران شبکه‌های اجتماعی برای اینکه سردرگم نشوند، اقدام به طراحی تقویم محتوایی می‌کنند. تقویم محتوا معمولا برای یک ماه طراحی می‌شود و شما بر اساس آن مشخص می‌کنید که در هر روز، در چه شبکه اجتماعی، چه پستی را قرار است منتشر کنید.

وظایف دیگر مدیر شبکه‌های اجتماعی

1- ارائه گزارش از محتواهای منتشر شده در هر شبکه اجتماعی و بررسی بازخوردهای مخاطبین نسبت به هر نوع از محتوا.

2- طراحی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و ارائه محتوای مناسب درمورد کمپین و ارائه گزارش از بازخوردهای کمپین در فضای مجازی.

3- پاسخ‌دهی به کامنت‌ها و پیام‌‍‌های مخاطبین در شبکه‌های اجتماعی.

4- توسعه آگاهی از برند.

ادمین شبکه‌های اجتماعی

مدیر شبکه‌های اجتماعی کجا کار می‌کند؟

این شغل، عملا یک کار فریلنسری است. مدیر شبکه‌های اجتماعی می‌تواند هم در محیط کاری حضور داشته باشد و هم پروژه‌ها را به‌صورت دورکاری پیش ببرد. به همین دلیل است که این شغل تبدیل به یکی از حرفه‌هایی شده که همه برایش سر و دست می‌شکنند. البته مردم فکر می‌کنند مدیریت فضای مجازی کار ساده‌ای است. اما اگر قرار باشد برای یک برند کار کنید، نیاز به ایده‌پردازی دارید. اگر خلاق نباشید، نمی‌توانید برای یک برند مخاطب دست و پا کنید و تعداد فالوورها را افزایش دهید. خلاقیت هم ارتباط مستقیم با تولید محتوا دارد. هیچ چیزی به اندازه محتوای خوب، مخاطب را جذب نمی‌کند.

اگر به کارهای فریلنسری علاقه دارید، می‌توانید حتی با چند شرکت مختلف همکاری کنید و رسانه‌های آن‌ها را مدیریت کنید.

مهارت‌های لازم برای مدیر شبکه‌های اجتماعی

1- آشنایی با اصول اولیه طراحی

2- آشنایی با اصول نوشتاری

پاسخ اتوماتیک و هوشمند به پیام‌های تلگرام

3- آشنایی با جزییات شبکه‌های اجتماعی

4- آشنایی نسبی با نرم‌افزارهای فوتوشاپ، لایت روم، پریمیر و…

5- مهارت‌های ارتباط با مشتری

6- خلاقیت و ایده‌پردازی

7- آشنایی با آنالیز شبکه‌های اجتماعی

8- مهارت بالا در جستجوی اطلاعات

9- مهارت کپی رایتینگ

درآمد مدیر شبکه‌های اجتماعی

درآمد مدیر شبکه‌های اجتماعی بر اساس میزان تجربه و مهارت‌هایی که در این حوزه دارد متفاوت است. در ایالات متحده آمریکا، متوسط حقوق یک مدیر شبکه اجتماعی در سال 78 هزار دلار است. کمترین میزان حقوق برای این پوزیشن شغلی 35 هزار دلار در سال است.

اما در ایران، باز هم بسته به تجربه و مهرات‌های فرد این رقم متفاوت است و از بازه 2 تا 6 میلیون تومان متغیر است. البته اگر به عنوان یک مدیر شبکه‌های اجتماعی روی پرسونال برند خود کار کرده باشید می‌توانید دستمزد بیشتری دریافت کنید.

ادمین شبکه‌های اجتماعی

درنهایت

عنوان شغلی مدیر شبکه‌های اجتماعی بسیار جذاب و تا مقدار زیادی گول‌زننده است. اکثر مردم فکر می‌کنند این که از صبح تا شب مشغول پست و استوری گذاشتن در اینستاگرام باشید، کار دشواری نیست. اما آن‌ها نمی‌دانند که وظیفه مدیر رسانه‌های اجتماعی فقط پست و استوری و عکس لایک کردن نیست. در این پست سعی کردیم شما را تا حدودی با این شغل آشنا کنیم و اگر درمورد فعالیت در این حوزه فکر می‌کنید آشنایی بیشتری کسب کرده باشید.

نوین هاب

نوین هاب یک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. اگر شما به عنوان یک مدیر شبکه‌های اجتماعی با برندها همکاری می‌کنید، می‌توانید از داشبورد نوین هاب برای مدیریت همه شبکه‌های اجتماعی به صورت یکجا و یکپارچه استفاده کرده و در زمان خود صرفه‌جویی کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از این داشبورد حرفه‌ای کامنت‌های همه شبکه‌های اجتماعی خود را به ضورت یکجا مشاهده کنید و پاسخ دهید و از آن‌ها خروجی اکسل دریافت کنید.

از جمله ویژگی‌های دیگر داشبورد حرفه‌ای نوین هاب:

 

ارسال نظر