وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

داشتن برنامه منظم برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

داشتن برنامه منظم تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

همانطور که می‌دانید داشتن برنامه منظم برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی الزامی‌است. زیرا این کار زمان‌بر و دشوار است. مراحل تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی بدین صورت است که درابتدا یک ایده برای تولید محتوا پیدا کنید. سپس طرح گرافیکی، عنوان و هشتگ‌های مناسب را انتخاب کرده و محتوا را در شبکه‌های اجتماعی خود ارسال کنید. در آخر درمورد محتوای خود با مخاطبین تعامل برقرار کرده و این کار را دوباره و دوباره انجام دهید.

درحالی که کار تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی دشوار و زمان‌بر به‌نظر می‌رسد، اما مزایای زیادی را برای رشد و توسعه کسب‌و‌کار شما به‌همراه دارد. شما با ارسال منظم محتوا در شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانید:

 • دایره مخاطبین خود را گسترش دهید.
 • آگاهی از برند خود را افزایش دهید.
 • اعتبار برند خود را افزایش دهید.
 • تعامل با برند خود را بهبود دهید.

اگر به‌دنبال هر یک از مزایای ذکرشده در بالا هستید بهتر است برای صرفه‌جویی در وقت خود و تولید محتوای منظم و ثابت، یک استراتژی موثر داشته‌باشید. برای داشتن این استراتژی لازم است دو اقدام برنامه‌ریزی قبلی و ساده‌سازی مراحل کار تولید محتوا را انجام دهید. با من همراه باشید.

برنامه ریزی قبلی برای تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که هر ماه برنامه محتوایی ماه بعد خود را مشخص کنید؟ سعی کنید هر ماه یک الی دو ساعت از زمان خود را صرف نوشتن ایده‌ها و عنوان‌های محتوایی خود برای ماه بعد کنید. نوشتن برنامه محتوایی از قبل همیشه یک حرکت استراتژیک است. به یاد داشته‌باشید از انواع مختلف محتوا در برنامه خود استفاده کنید. به‌طور مثال اگر در هفته چهار پست را در شبکه اجتماعی خود منتشر می‌کنید، سعی کنید دو محتوای آموزشی، یک محتوا فروش و یک محتوای سرگرم‌کننده داشته‌باشید.

برنامه ریزی تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

 

برای برنامه ریزی قبلی محتوای شبکه‌های اجتماعی باید موارد زیر را درنظر بگیرید:

 1. تعداد پست‌ها: مشخص کنید که قصد دارید هر هفته چند پست را در شبکه اجتماعی خود ارسال کنید. اما همیشه در نظر داشته‌باشید کیفیت و ثبات پست‌ و محتوای شما مهم‌تر از تعداد آن‌هاست.
 2. اهداف کلی کسب‌ و کار: اهداف ماهانه کسب و کار‌تان را مشخص کنید و برنامه‌ریزی کنید، تا محتوای شما درجهت پشتیبانی از این اهداف باشد.
 3. تاریخ‌های مهم برای کسب‌و‌کار شما: اگر برنامه‌ای برای معرفی محصول و یا خدمات جدید و یا رویداد‌های مهم و خاص دارید، ابتدا تاریخ مربوط به هر کدام را در برنامه خود مشخص کنید. سپس با محتوای حمایتی روز‌های دیگر را پر کنید.
 4. مناسبت‌های عمومی: هر ماه مناسبت‌هایی وجود دارند که به‌طور عمومی در شبکه‌های اجتماعی از طرف کاربران و کسب‌ و کار‌ها به آن‌ها پرداخته می‌شود. شما می‌توانید در برنامه محتوایی خود از این مناسبت‌ها هم استفاده کنید.

بعد از انجام این مراحل حالا شما یک برنامه منظم و استراتژیک برای ورود به ماه جدید را دارید. به کمک این برنامه شما می‌دانید هر روز و هر هفته باید چه محتوایی را در شبکه اجتماعی‌تان منتشر کنید.

بیشتر بخوانید: تکنیک‌های معرفی محصول جدید با استفاده از قدرت رسانه‌های اجتماعی

ساده‌سازی مراحل کار تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، کار تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی زمانبر و دشوار است. تولید محتوا کار گروهی‌ است. پس برای ساده‌کردن مراحل کار تولید محتوا بهتر است کار خود را به ساعات و روز‌های مختلف تقسیم کنید. این کار شما را روی یک مرحله از کار خود متمرکز کرده و بهره‌وری نتیجه کار را افزایش می‌دهد.

ساده سازی تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

برای ساده‌کردن کار تولید محتوا مراحل زیر را طی کنید:

پاسخ خودکار به دایرکت‌ و کامنت‌های اینستاگرام
 • برای یک ماه برنامه ریزی کنید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اولین قدم در برنامه ریزی و تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی، ترسیم تقویم محتوایی کل ماه است. سپس با فرض اینکه برنامه خود را مشخص کرده‌اید مراحل زیر را دنبال کنید.

 • تمام محتوای بصری خود را ایجاد کنید.

با استفاده از برنامه محتوایی خود لیستی از تمام محتوای بصری که در این ماه نیاز دارید ازجمله عکس، ویدئو، ریلز، وکتور و… . سپس شروع به ایجاد محتوای بصری خود کنید. با این کار شما می‌دانید که برای کدام پست چه تصویری را نیاز دارید.

 • تمام کپشن‌ها را بنویسید.

نوشتن کپشن خیلی زمان‌بر نیست. با استفاده از فرمول کپشن‌نویسی و نوشتن یک کپشن درست و مناسب با پست، می‌توانید مخاطب خود را به‌راحتی تبدیل به مشتری کنید.

یک کپشن خوب باید شامل:

 1. یک شروع‌کننده خوب و فریبنده برای جلب نظر مخاطب باشد، تا ادامه مطلب را بخواند.
 2. در ادامه شما باید شروع به ارائه مطالب آموزشی و سرگرم‌کننده و یا مرتبط با فروش کنید، که در شروع کپشن قولش را به مخاطب دادید.
 3. حالا نوبت کال تو اکشن است. به مخاطب بگویید چه اقدامی را در ازای محتوای شما انجام دهد. سعی کنید کال تو اکشن شما ساده و سرگرم‌کننده باشد تا احتمال انجام آن از طرف مخاطب افزایش یابد.
 • محتوای خود را زمانبندی کنید.

برای صرفه‌جویی در زمان خود بهتر است با استفاده از ابزار‌های هوشمند مدیریت شبکه‌های اجتماعی، محتوای خود را زمانبندی کنید، تا به‌طور خودکار منتشر شود.

نوین هاب یک ابزار هوشمند مدیریت شبکه‌های اجتماعی است، که شما می‌توانید محتوای خود را برای شبکه‌های اجتماعی متعدد زمان‌بندی کنید، تا به‌طور خودکار منتشر شود. کامنت‌های خود را مدیریت کرده و عملکرد شبکه‌های اجتماعی‌تان را آنالیز کنید.

 • هشتگ درست را انتخاب کنید.

انتخاب هشتگ درست و مناسب با محتوا و پست شما در شبکه‌های اجتماعی راهی متفکرانه و استراتژیک برای گسترش دسترسی مخاطبین برند شما به محتوایتان است.

از داشتن برنامه منظم لذت ببرید.

تصور کنین که هیچوقت مجبور نباشید این سوال استرس‌زا را که «حالا باید چه پستی بذارم؟» از خود بپرسید. اگر به داشتن یک برنامه‌ریزی قبلی برای تولید محتوا عادت کنید، قطعا شاهد نتیجه خوب از تلاش خود خواهید‌بود.

همچنین با داشتن برنامه قبلی در وقت خود صرفه‌جویی کرده و محتوای باکیفیتی که متمرکز بر اهداف کسب و کار شماست را تولید می‌کنید. به علاوه از زمان اضافی خود برای ایجاد تعامل و ارتباط موثر با مخاطب و جامعه خود، فروش بهتر خدمات و محصول، ایجاد یک شبکه، بهبود تیم کاری و مراقبت از برند خود استفاده کنید.

فراموش نکنید شبکه‌های اجتماعی یک ابزار بسیار قدرتمند برای کسب و کار‌‌های آنلاین است، تا به‌صورت متفکرانه و استراتژیک درجهت رشد و توسعه  برند و کسب و کار خود استفاده شوند.

اگر قصد دارید درباره ایده‌های تولید محتوا در شبکه های اجتماعی بیشتر بدانید به مطلب مربوطه در بخش مطالب آموزشی بلاگ نوین هاب مراجعه نمایید.

2 نظر