نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

تبلیغات اینستاگرام | راهنمای جامع تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات اینستاگرام

کمتر کسی را می‌شناسم که این روزها اکانت اینستاگرام نداشته باشد. تبلیغات اینستاگرام به یکی از شاخه‌های جداناپذیر در بودجه‌بندی تبلیغات کسب و کارها تبدیل شده‌است.

با شروع پاندمی کرونا و خانه‌نشین خیلی از ما، بیشتر کسب و کارها با رکود شدیدی مواجه شده‌اند. اکثر کسب و کارها در این رکود اقتصادی، به فکر فعال کردن فروش و تبلیغات آنلاین خود در اینستاگرام افتاده‌اند.

اما خیلی وقت‌ها این بودجه‌ها با ناآگاهی درباره تبلیغات اینستاگرام هدر می‌روند و به ناامیدی از تبلیغات آنلاین منجر می‌شوند.

قبل از شروع تبلیغات در اینستاگرام باید بدانید که چجوری تبلیغ کنیم؟

هدف ما از تبلیغات چیست؟

تبلیغات را به اینفلوئنسرها بسپاریم یا میکرواینفلوئنسرها؟

از تبلیغات اسپانسری اینستاگرام استفاده کنیم؟

چگونه موفقیت و یا عدم موفقیت کمپین تبلیغاتی اینستاگرامی را اندازه‌گیری کنیم؟

تاریخچه تبلیغات در اینستاگرام

پیش از این، تبلیغات اینستاگرام محدود به پست‌ها و محتواهای برندها بود. بعد از آن دوران تبلیغات اینفلوئنسرها رسید.

با اضافه شدن استوری‌های اینستاگرام، کسب و کارها قالب دیگری پیدا کردند تا بتوانند خود را به بازار عرضه کنند. بعد از آن IGTV، امکان ارسال فیلم های عمودی طولانی را فراهم کرد و کسب و کارها از آن برای ویدیو مارکتینگ‌های طولانی‌تر و گاهی استوری تلینگ، استفاده کردند.

به تازگی قابلیت ریلز که شبیه تیک‌تاک است، به اینستاگرام اضافه شده و می‌توان ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای در آن آپلود کرد. هنوز در همه اکانت‌ها این قابلیت ارائه نشده است و باید دید که کسب و کارها چه استفاده‌ای از این قابلیت می‌کنند.

در گذر زمان هیچ‌کدام از انواع تبلیغات قدیمی نشده‌اند و همچنان از همه آنها استفاده می‌شود. بعضی بیشتر و بعضی‌ها هم کمتر از گذشته. همه این مدل تبلیغات در اینستاگرام مفید هستند و بازدهی دارند.

چه موقع در اینستاگرم تبلیغ کنیم؟

اول از همه شما باید هدف خود از تبلیغ در اینساگرام را به طور دقیق بدانید. هدف شما از تبلیغ در اینستاگرام ممکن است آگاهی از برند، فروش بیشتر، افزایش فالوور و… باشد.

بعد از تعیین هدف خود از تبلیغ، زمان انجام تبلیغات هم از اهمیت زیادی برخوردار است. توصیه‌ای که ما به شما می‌کنیم، این است که قبل از تبلیغ، محتوای پیج خودتان را سر و سامان بدهید و محتواهای جذاب برای جذب مخاطب منتشر کنید.

تبلیغات اینستاگرام معجزه نمی‌کند. اگر محتوای پیج شما مخاطب را جذب نکند، اگر حتی به بزرگ‌ترین پیج‌ها و تاثیرگذارترین افراد در اینستاگرام هم برایتان تبلیغ کنند، مخاطب جذب پیج شما نخواهد شد.

اما تعریف محتوای جذاب و درست چیست؟

شما باید چند نکته را در انتشار محتوا در اینستگرام رعایت کنید.

استراتژی محتوا: اولین قدم برای تولید محتوا در اینستاگرام، داشتن استراتژی دقیق و هدفمند برای محتواست. اینکه بدانید با چه هدفی محتوا تولید می‌کنید، رقبای شما چه کسانی هستند، و… .

محتوای مرتبط با حوزه فعالیت: محتوای پیج شما باید با حوزه فعالیت و کسب و کار شما مرتبط باشد.

محتوای بصری جذاب: خواه ناخواه، اینستاگرام پلتفرم بصری است و استفاده از عکس‌های چشمگیر و ویدیوهای جالب، مخاطب را به خود جذب خواهد کرد.

کپشن و هشتگ درست: نوشتن کپشن شاید کار ساده‌ای به نظر برسد، اما در واقع نوشتن کلمات درست، نداشتن غلط املایی و ترغیب مخاطب به کاری که می‌خواهید او انجام دهد، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تولید محتوا در اینستاگرام است.

برای هر پست هشتگ‌های مرتبط بگذارید، تعداد هشتگ‌ها کمتر از ۷ و بیشتر از ۱۲،۱۳ تا نباشد و از هشتگ‌های اسپمی استفاده نکنید.

اهداف تبلیغات اینستاگرام

معمولا تبلیغات در اینستاگرام با یکی از این اهداف انجام می‌شود:

آگاهی از برند (Awareness): اگر می‌خواهید افراد بیشتری برند شما را بشناسند در واقع هدف شما آگاهی از برند است.

تبدیل مخاطب به مشتری (Conversion): اگر شما به دنبال دانلود محتوا، کسب لید و یا افزایش فروش هستید، در واقع هدف شما تبدیل مخاطب اینستاگرام به مشتری است.

افزایش فالوور: یکی از متداول‌ترین اهداف تبلیغات در اینستاگرام، افزایش فالوور است. این هدف را می‌توان زیر مجموعه‌ای از هدف آگاهی از برند دانست.

به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است هدف شما، ترکیبی از اهداف گفته شده باشد.

انواع تبلیغات اینستاگرام

تبلیغات در پیج‌های پرمخاطب و بزرگ

تبلیغات درپیج‌های بزرگ اینستاگرام، یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین انواع تبلیغات در اینستاگرام است. این نوع تبلیغات معمولا با هزینه کمتر و نتیجه معقول همراه است.

اما منظور از پیج‌های بزرگ اینستاگرام چیست؟

پیج‌های بزرگ اینستاگرام، پیج‌های عمومی هستند که فالوورهای بالایی دارند. معمولا به پیج‌هایی که بالاتر از ۱۰۰ هزار فالوور دارند، گفته می‌شود.

اما جالب است بدانید خیلی از این پیج‌های به اصطلاح بزرگ اینستاگرام، بعد از تغییرات الگوریتم اینستاگرام، دیگر بزرگ به حساب نمی‌آیند. خیلی از این پیج‌ها با ربات‌های فالو آنفالو و یا خرید فالوور به این تعداد فالوور رسیده‌اند.

تبلیغات اینستاگرام

پس دیگر به پیج‌هایی که فالوور زیاد دارند، اعتمادی نیست؟

چرا، اما باید به جز تعداد فالوور به مشارکت یا اینگیجمنت این پیج‌ها توجه داشته باشید. پیج‌های با فالوور بالا، که اینگیجمنت مناسبی هم دارند، گزینه اقتصادی و مناسب برای تبلیغات هستند.

تبلیغات در پیج‌های بزرگ اینستاگرام، به این صورت است که شما بنر تبلیغاتی، کپشن و گاهی هشتگ‌های موردنظر خود را به آنها می‌دهید و آنها در پیج خود قرار می‌دهند.

فالوورهای آنها این تبلیغات را می‌بینند و احتمالا شما را فالو می‌کنند. بعد از هر کمپین از پیج‌ها گزرش آنالیز پست را بخواهید تا ببینید که این تبلیغ بازدهی مناسب داشته است یا نه.

برای انتخاب این پیج‌ها به جز میزان مشارکت به فالوورهای آنها و محتوای پیج دقت کنید تا به کسب و کار شما نامرتبط نباشند.

تبلیغات با همکاری اینفلوئنسرها

برای اینکه با اینفلوئنسرها و تعریف درست اینفلوئنسر مارکتینگ آشنا شوید، مقاله‌های قبلی نوین هاب را بخوانید.

تبلیغات با همکاری اینفلوئنسرها یکی از حساس‌ترین تبلیغات در اینستاگرام است. اگر این نوع تبلیغات درست انجام شود، به نتایج درخشانی منجر می‌شود.

اینفلوئنسرها می‌توانند به راحتی اسم شما را بر سر زبان‌ها بیندازند و برند شما را محبوب کنند و در نهایت به فروش بیشتر شما کمک کنند.

 

View this post on Instagram

 

. این که حالا توو خونه موندنمون هی داره بیشتر میشه و مجبوریم از خونه کار کنیم من یکی که فهمیدم از خونه کار کردن خیلی سخت تره چون هی حواس آدم پرت میشه به کارای خونه و خیلی سخت میشه جداشون کرد اما خب با برنامه ریزی برام راحت تر شده و حواسم خیلی بیشتر به تغذیه و رژیم ام هست مخصوصا میان وعده هایی که باید بخورم که هم‌ خوشمزه باشه هم انرژی لازم رو برام تامین کنه که به نظرن بهترینش همین ماست های میوه ایی کاله اس این جا که میبینید جدی ام پای جلسه نشسته ام و خیلی شیک خوراکیم هم میخورم 🙈 راستی شما چه طعمی از ماست میوه ای رو دوست دارید ؟برام کامنت بذارید و صفحه و من کاله برند رو فالو کنید و به قید قرعه برنده مصرف یک ماه دسرهای جذاب کاله بشید. @kallehbrand @kallehbrand #هرساعتی_ماست_میوه #ماست_میوه_ای_کاله #دسرکاله #میان_وعده #خوراکی_خوشمزه

A post shared by الاهه 🎭 (@elaheaskari) on

برای راه‌اندازی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق، باید به چند نکته توجه داشته باشید:

با حوزه کاری شما مرتبط باشد : به محتوایی که اینفلوئنسر مورد نظر شما منتشر می‌کند، دقت کنید. با کسب و کار شما همخوانی دارد؟ مثلا اگر شما برند لباس زنانه دارید، دادن تبلیغ به اینفلوئنسری که مکانیک ماشین را توضیح می‌دهد، بی‌فایده است.

شما را به مخاطبان هدفتان برساند: مخاطب اینفلوئنسر شما چه کسانی هستند؟ جنسیت آنها چیست؟

 عدد فالوور بزرگ‌تر همیشه به معنای بهتر بودن نیست. اگر اینفلوئنسری که با او کار می‌کنید، فالوئرهای زیادی داشته باشد اما مخاطبان او به حوزه کاری شما علاقه‌مند نباشند، تعداد فالوور زیاد برای شما بی‌معنی است.

نرخ تعامل بالایی داشته باشد: راجع به نرخ تعامل و اینگیجمنت بالاتر هم گفته‌ایم. یکی از مهمترین معیارها برای همکاری با اینفلوئنسرها نرخ تعامل فالوورهای آنهاست. معیار عددی برای نرخ فالوور به صور دقیق وجود ندارد.

اما اگر پیج بالای ۱۰۰ هزار نفر فالوور داشته باشد، نزخ تعامل بین ۸ تا ۱۵ درصد، نرخ تعامل خوبی است.

برای آشنایی بیشتر با اینفلوئنسر مارکتینگ، این مقاله از نوین هاب را بخوانید.

تبلیغات اسپانسری اینستاگرام

تبلیغات اسپانسری اینستاگرام، همان تبلیغ خود اینستاگرام است. شما یکی از عکس‌ها یا ویدیوهای پیج خود را که مشارکت بیشتری داشته است؛ به اینستاگرام می‌دهید.

سپس فیلترهایی مثل کشور، شهر، جنسیت، سن و حتی علاقه‌مندی‌ها را انتخاب می‌کنید تا به مخاطبان هدف خود نزدیک‌تر شوید.

این نوع تبلیغ بر اساس تعداد کلیک‌ها (به ازای هر کلیک) و تعداد دفعات نمایش(هر ۱۰۰۰ نمایش)  است.

اما در بازدهی این تبلیغات به خصوص در ایران تردید جدی وجود دارد. هم اینکه هزینه‌های این نوع تبلیغ بالاست و هم اینکه به دلیل تحریم‌هایی که وجود دارد، برای انجام این نوع تبلیغات به واسطه احتیاج دارید.

تبلیغات اینستاگرام 2

انواع محتوای تبلیغات ایستاگرام

تبلیغات بنری در فید

تبلیغات بنری در واقع همان بنری (عکس و ویدیو) است که شما برای معرفی کسب و کار و پیج خود می‌سازید و در اختیار پیج‌های بزرگ و یا اینفلوئنسرها قرار می‌دهید تا در پیج خود منتشر کنند.

معمولا هزینه این تبلیغات به صورت ساعتی و یا روزانه حساب می‌شود. مثلا پیج‌هایی با ۵۰۰ هزار فالوور معمولا رقمی بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای تبلیغات بنری می‌گیرند.

هزینه تبلیغات ویدیویی هم  یا به صورت ساعتی و روزانه و یا تعداد بازدید ویدیو محاسبه می‌شود.

تبلیغات اینستاگرام 3

تبلیغات استوری

بر اساس آخرین آماری که اینستاگرام داده، روزی ۵۰۰ میلیون استوری در این پلتفرم منتشر می‌شود. استوری به یکی از اصلی‌ترین بسترها برای تبلیغ به خصوص در بین اینفلوئنسرها تبدیل شده‌است.

هزینه این نوع تبلیغات به دو روش تعداد استوری و یا تعداد بازدید محاسبه می‌شود. مثلا به ازای هر K بازدید و یا به ازای هر استوری مبلغی باید پرداخت کنید.

در تبلیغات استوری هم می‌توانید بنر عکس یا ویدیو برای تبلیغ بدهید و یا اینکه از اینفلوئنسر مورد نظر بخواهید تا از خودش ویدیو بگیرد و کسب و کار شما، کمپین و… را با بیان خودش معرفی کند.

این نوع تبلیغات تقریبا بازدهی بالایی دارد.

تبلیغات همسان (Native)

یک نوع از تبلیغات که کمتر انجام می‌شود، اما بازدهی چشمگیری دارد، تبلیغات همسان است. شاید اسم تبلیغات همسان را فقط برای تبلیغات سایت‌ها شنیده باشید.

اما این نوع تبلیغ در اینستاگرام هم استفاده می‌شود. به این صورت که شما از اینفلوئنسر یا پیچ بزرگی که به آنها تبلیغ داده‌اید، می‌خواهید تا تبلیغاتی مشابه محتوای خود پیج برای شما بسازند تا فالوورهای انها متوجه تبلیغ بودن این پست در نگاه اول نشوند و نظر آنها را بیشتر جلب کند.

تبلیغات اینستاگرام 4

حرف آخر

قبل از شروع تبلیغات در اینستاگرام، استراتژی و اهداف خود را انتخاب کنید و سپس یکی از انواع تبلیغات را انتخاب کنید.

مهم‌تر از شروع تبلیغات در اینستاگرام، تبلیغات درست و هدفمند است.


دستیار شبکه‌های اجتماعی


امکان انتشار هم‌زمان و زمان‌بندی محتوا، مدیریت و دانلود کامنت‌ها، تحلیل و آنالیز همه شبکه‌های اجتماعی در یک داشبورد


رایگان امتحان کنید

نوین هاب را دنبال کنید