وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

اکانت خصوصی یا عمومی اینستاگرام؟ | کدام برای برندها بهتر است؟

اکانت خصوصی یا عمومی اینستاگرام

تاکنون برای بسیاری از ما پیش آمده است که درباره داشتن اکانت خصوصی یا عمومی اینستاگرام تردید داشته باشیم و ندانیم کدام برای برندمان عملکرد بهتری دارند.

حتماً تا به حال دیده‌اید که برخی از برندها و اینفلوئنسرها اکانت‌های خود را از حالت عمومی به خصوصی در می‌آورند. به نظر می‌رسد ایجاد سدی برای مخاطبان شما منطقی به نظر نرسد؛ اما در بعضی موارد باعث جذابیت بیشتر می‌شود. در ادامه به بررسی مزیت‌ها و معایب هر نوع از این دو اکانت می‌پردازیم. با ما در نوین هاب همراه شوید.

چرا برندها از اکانت خصوصی در اینستاگرام استفاده می کنند؟

تنظیم اکانت شما به اکانت خصوصی یا پرایوت، به این معنی است که تنها کسانی که شما را فالو می‌کنند می‌توانند محتوای شما را ببینند و با آن تعامل ایجاد کنند؛ حتی اگر از هشتگ‌های محبوب هم استفاده کنید، محتوای شما در سرچ و اکسپلور نشان داده نخواهد شد. بنابراین کسانی که شما را فالو نمی‌کنند، برای دیدن محتواهای شما باید درخواست فالوکردن به شما بدهند.

در چنین شرایطی، بد نیست اشاره‌ای به صحبت یکی از افراد معتبر در دنیای دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم. رید هیلی، بنیان‌گذار Doing Things (آژانس مدیریت صفحات اینستاگرام با بیش از 14 میلیون دنبال‌کننده) می‌گوید:

وقتی یکی از اکانت‌های مهم من عمومی بود، هر هفته حدود 10،000 فالوور جدید به آن اضافه می‌شد. هنگامی که اکانت خود را به خصوصی تغییر دادم، این تعداد افزایش چشمگیری داشت و به 100000 فالوئر در هفته رسید.

هیلی در ادامه می‌گوید:

اگر اکانت شما عمومی باشد،  کاربران همیشه محتواهای شما را می‌بینند و نیازی به فالوکردن شما ندارند.

با این حساب می‌توان برانگیختن حس کنجکاوی را یکی از روش‌های عالی در جذب دنبال‌کننده‌های بیشتر دانست.

جذابیت حریم خصوصی و محتوای شخصی سازی شده

روند خصوصی شدن اکانت‌های اینستاگرام می‌تواند نتیجه حرکت گسترده کاربران و برندها به سمت گروه‌های کوچک‌تر و بسته‌تر باشد. ما درگذشته شاهد افزایش این اتفاق با بالارفتن محبوبیت گروه‌های فیس‌بوک بوده‌ایم.

با محدودکردن میزان افرادی که می‌توانند پست‌های شما را ببینند، به نوعی به کیفیت محتواهای خود تأکید می‌کنید و نشان می‌دهید که داشتن مخاطبان خاص و وفادار برایتان از میزان Reach مهم‌تر است. این موضوع به دنبال‌کنندگانتان القا می‌کند محتواهایی که به اشتراک می‌گذارید مختص آن‌هاست، چرا که این افراد عضو فضای شخصی شده‌اند که شما برایشان به وجود آورده‌اید.

منحصر به فرد بودن کاربر یک اکانت خصوصی 

چرا یک در جلوی اکانتت گذاشتی؟ چه چیز ویژه‌ای آنجا داری؟ چرا؟ به من بگو!

FOMO (ترس جاماندن از اتفاقات شبکه‌های اجتماعی) واقعی است.

خصوصی کردن اکانت شما، به فالوئرهای فعلی‌تان احساس ارزشمندبودن خواهد داد؛ و فالوئرهای جدید را کنجکاو می‌کند. شما به مخاطبان وفادار خود پاداش می‌دهید و در عین حال دلیل جدیدی برای فالوکردن به مخاطبان جدید می‌دهید.

 

بیشتر بخوانید: ۱۸ مورد از مزایای شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارها

 

همراهی کاربران در جذب فالوئرهای جدید 

همان‌طور که در بالاتر هم گفتیم؛ وقتی اکانت شما خصوصی شود، کاربران باید شما را فالو کنند تا محتواهایتان را ببینند.

در چنین شرایطی تصور کنید که یکی از کاربران شما از محتوایی که تولید کرده‌اید خوشش آمده است و آن را با یکی از دوستانش به اشتراک می‌گذارد؛ اما دوست او که فالوئر شما نیست امکان دیدن این پست یا استوری را ندارد، پس تنها راه‌حلش دنبال‌کردن شماست!

پاسخ اتوماتیک و هوشمند به پیام‌های تلگرام

تردید کاربران برای آنفالو کردن اکانت های خصوصی 

اگر پیج شما خصوصی باشد، وقتی فالوئری می‌خواهد شما را آنفالو کند، برای او نوتیفیکیشنی می‌آید مبنی بر اینکه «مطمئن به آنفالو هستید؟».

برخلاف اکانت‌های عمومی که با یک کلیک شما را آنفالو خواهند کرد، این مرحله کوچک اضافی باعث می‌شود افراد قبل از آنفالو کردن شما، دوباره فکر کنند.

امکان کنترل بیشتر به روی اکانت خصوصی 

این ممکن است استدلال عجیبی به نظر برسد. اما با ما همراه باشید تا برایتان توضیح دهیم.

با خصوصی کردن اکانت اینستاگرام، شما افراد و فالوورهایی که می‌خواهید به عنوان برند در کنار خود داشته باشید انتخاب می‌کنید. علاوه بر این وقتی اکانت خود را خصوصی نگه می‌دارید؛ به راحتی می‌توانید با ترول‌ها و کامنت‌های آزاردهنده مقابله کنید.

 

مطالعه کنید: آخرین تاثیرات محدودیت اینترنتی بر کسب و کارهای آنلاین

 

معایب اکانت پرایوت اینستاگرام

در بالا از پنج مزیت خصوصی کردن اکانت اینستاگرام گفتیم که حتماً تا این جای کار شما را وسوسه کرده‌اند تا هرچه سریع‌تر اکانت خود را به حالت خصوصی در بیاورید،  اما صبر کنید! خصوصی کردن اکانت چالش‌ها بزرگی هم در پی دارد،  در ادامه همراهمان باشید تا از این چالش‌ها برایتان بگوییم.

محدودیت برای بیزینسی کردن اکانت عمومی 

برای خصوصی کردن اکانت بیزینسی اینستاگرام، اول باید اکانت را به حالت عمومی برگردانید و اگر از بیزینسی بودن اکانت خود صرف نظر کنید به این معناست که از داشتن امکان آنالیز و پروموت کردن محتوای خود چشم پوشیده‌اید. این احتمالاً بزرگ‌ترین نقص در تغییر پروفایل شما به اکانت پرایوت است.

امکان از دست دادن فالوئرهای بالقوه 

ممکن است بعضی از کاربران پنهان‌شدن محتوای شما در پشت اکانت خصوصی را نوعی اذیت به حساب بیاورند و باج‌گیری بدانند. همچنین این امکان وجود دارد که شما را فالو کنند و بعد از مدتی متوجه شوند که محتوای اکانت شما را دوست ندارند. در این صورت پیجتان را آنفالو می‌کنند و تا مدت‌ها خاطره بدی از برند شما در ذهنشان باقی می‌ماند.

عدم نمایش محتوای اکانت پرایوت در سرچ و اکسپلور اینستاگرام

یکی دیگر از معایب قابل‌توجه اکانت خصوصی نشان داده نشدن پست‌هایتان در اکسپلور و سرچ هشتگ است. حتماً  شما هم در قدرت جذب مخاطب از طریق اکسپلور اینستاگرام هستید. با خصوصی‌بودن اکانت شما امکان استفاده از این نیروی جذب را نخواهید داشت.

همچنین شما قادر نخواهید بود لینک محتوای خود را در یک وب‌سایت قرار دهید و این موضوع هم محدودیت‌های خصوصی‌بودن اکانت اینستاگرام به حساب می‌آید.

همه این موارد می‌تواند تأثیر چشمگیری بر  توانایی برند شما در جذب مخاطب و فالوئرهای جدید داشته باشد. پس باید به خوبی درباره عمومی با خصوصی‌بودن اکانت اینستاگرام فکر کنید.

سخن آخر 

نگاهی به مقوله خصوصی یا عمومی بودن اکانت اینستاگرام داشتیم و از مزیت‌ها و معایب خصوصی‌بودن اکانت گفتیم. برای اغلب برندها، شبکه‌های اجتماعی باید مکانی برای کشف مخاطبان جدید باشد. ممکن است با خصوصی کردن اکانت، شما افراد مشتاق و مشتریان بالقوه خود را از دست بدهید. با این حساب می‌توانید از تبدیل‌کردن اکانت اینستاگرام از عمومی به خصوصی، به عنوان یک استراتژی کوتاه‌مدت استفاده کنید. به عنوان مثال وقتی محصول جدیدی راه‌اندازی می‌کنید، برای ایجاد هیجان این کار را انجام دهید.

در نهایت اگر هنوز هم برای عمومی یا خصوصی‌بودن اکانت خود دو دل هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مدتی عملکرد اکانت خصوصی اینستاگرام را ببینید و بعد درباره خصوصی نگه‌داشتن یا عمومی‌کردن آن تصمیم بگیرید.

 

ارسال نظر