نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

چگونه هشتگ مخصوص برند خود را بسازیم؟

این روزها هشتگ‌ها را در همه جا می‌بینیم. از شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات تلویزیونی گرفته تا تابلوهای تبلیغاتی و اتوبوس‌های شهری. اما آیا شما می‌دانید چگونه هشتگ مخصوص برند خود را بسازید؟

شاید باور کردنی نباشد که زمانی که کریس مسینا ایده‌ی هشتگ در شبکه‌های اجتماعی را با توییتر در میان گذاشت؛ ایده‌ی او کسل کننده و بیهوده خوانده شده باشد. در حالی که امروزه در توییتر، اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی شاهد کاربرد حیاتی این قابلیت هستیم.

هشتگ برای به نمایش گذاشتن سلفی‌های خود؛ برای فرهنگ سازی و همراهی با کمپین‌ها و گروه‌های سیاسی کاربرد گسترده‌ای دارد، تا حدی که در انتخابات سیاسی کشور‌ها هم چندان بی‌تاثیر نبوده است.

شاید در ابتدا ساختن هشتگ ساده بنظر برسد؛ اما در واقع کار آسانی نیست و به دقت و تحقیق احتیاج دارد. هشتگی مناسب است که مردم به‌راحتی به خاطر بسپارند و از آن استفاده کنند.

معمولا هشتگ‌ها کلی هستند، پیچیده هستند و پیدا کردن املای درست آنها سخت است، به سختی در حافظه می‌مانند و یا بسیار خاص و نامعمول هستند.

اما سوال اینجاست که کارکرد هشتگ، یا اگر درست‌تر بگوییم انتخاب هشتگ مناسب در برندینگ چه تاثیری می‌گذارد؟

شاید بیشترین کاربرد از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی در توییتر و اینستاگرام باشد؛ که بخش ویژه مختص هشتگ در آنها وجود دارد. هشتگ می‌تواند مخاطبین زیادی که هدف شما هستند را جلب کند و خود را به آنها نشان دهید.

پس از کسب این مخاطبین، زمان خلاقیت است. زمانی که هشتگ خود را خلق می‌کنید. چند ترفند و پیشنهاد برای ساختن هشتگ برندتان :

  • چگونه هشتگ بسازیم؟

برای ساختن هشتگ، از نماد # استفاده کنید و بدون فاصله در کنار آن کلمه مورد نظر خود را بنویسید. مانند #نوین_هاب. به خاطر داشته باشید در ساختن هشتگ، استفاده از حروف و اعداد مجاز است. اما استفاده از علایم نگارشی (علامت تعجب، ویرگول و …) و کرکترهای خاص (ستاره، علامت دلار و …) مجاز نیستند. اما می‌توانید در هشتگ از ایموجی استفاده کنید.

how to create a hashtag

فراموش نکنید، این روزها بهترین هشتگ برای نام تجاری شما، هنگامی که به یک کمپین گسترده ندارید، فقط می تواند نام برندتان باشد.

  • ایده‌های اولیه را رد کنید

در همان لحظه که تصمیم می‌گیرید برای برندتان هشتگ بسازید، ایده‌های مختلفی به ذهنتان می‌رسد. اما شاید این بهترین ایده نباشد. با یک طوفان فکری شروع کنید. روی یک وایت برد، همه هشتگ‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید. خود را سانسور نکنید و از ایده‌های نیمه پخته خود خجالت نکشید.

با کلمات واضح و مرتبط با برند، محصولات و صنعت خود شروع کنید. به رقبای خود نگاه کنید و ببینید که آنها چه کاری انجام می‌دهند. با ترکیب کلمات و عبارات بازی کنید، سپس در صورت امکان استراحت کنید. ایده‌ها را بررسی کنید و با چشم باز انتخاب کنید.

طوفان فکری

  • شما از مخاطبتان می‌خواهید چگونه از این هشتگ استفاده کنند؟

خودتان را جای مشتری‌تان قرار دهید. در چه موقعیتی از هشتگ شما استفاده می‌کند؟ به این موقعیت‌ها فکر کنید و هشتگی بسازید که آنها را در حال استفاده از آن هشتگ ببینید. فکر کنید که یک هشتگ کلی که هر برندی می‌تواند از آن استفاده کند، را چگونه می‌توانید متناسب با مشتریان خود تغییر دهید؟

شرکت علی بابا در یکی از کمپین‌های اخیر خود از هشتگ بلندپروازی استفاده کرد و از مخاطبان خود خواست تا عکسی با این موضوع بگیرند و با این هشتگ در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند. این کمپین هم یکی از نمونه‌های درست استفاده از هشتگ است.

 

هشتگ برند

  • مختصر، مفید و تک باشید

هشتگی که می‌سازید بهتر است تا حد امکان مختصر باشد. برای مثال در اینستاگرام با وجود آن‌ که هیچ محدودیت کاراکتری وجود ندارد، اما هر چه کوتاه‌تر باشد، کاربردی‌تر و مفیدتر است.

البته در عین حال باید مراقب باشید که هشتگ شما برای خودتان نیز مفید باشد و صرفا برای بحث سر موضوعات دیگر جز برند شما استفاده نشود و خاص برند باشد.

مشتریان شما نباید درگیر مفهوم و معنای هشتگ شوند. شما وقت ندارید یک هشتگ پیچیده رابرای آنها توضیح دهید. آنقدر روی خلاقیت متمرکز نشوید که آنها را گیچ کنید.

شاید این کار با کاراکتر کم، سخت به نظر بیاید، اما با استفاده نکردن از کلمات تکراری و کاربردی می‌توانید این امر را ممکن کنید.

برای مثال کلمه عشق می‌تواند راجع به روابط شخصی باشد یا کلماتی مثل فیلم یا موسیقی. این کلمات کلی هستند و نمی‌توانند نشانی از برند شما باشند.

همچنین مراقب باشید که هماهنگی با برند فراموش نشود.

یک مثال خوب از استفاده درست از هشتگ:

این عکس توسط یکی از کاربران، در حالی که در کنار یک ماشین ردبول است و انگار دارد از قوطی بالای ماشین ردبول می‌نوشد، منتشر شد.

این عکس با هشتگ putacanonit# منتشر شد و بعد از انتشار آن ردبول از بقیه مشتریانش درخواست کرد تا عکس‌هایی با این هشتگ بگیرند و در اینستاگرام به اشتراک بگذارند. این کمپین برنده «بهترین استفاده از هشتگ» شد.

استفاده از هشتگ در برند

  • احساسات را برانگیزید

شاید اغراق باشد، اما هیچ چیزی به جز برانگیختن احساسات مردم آنها را فعال و پیگیر نمی‌کند. هشتگ خود را طوری بسازید که آنها را با شادی، ناراحتی یا خشم همراه کند.

برای مثال یک دامپزشکی با ساخت هشتگی برای یک حیوان مورد آزار قرار گرفته و انتشار عکس آن، توجه و خشم بسیاری از مخاطبین را می‌تواند برانگیزد و آنها را با هشتگ خود همراه کند.

همینطور بسیاری از کمپین‌های فرهنگی امروزه‌ ما، از همین تکنیک استفاده می‌کنند.

برای مثال، صفحه بیسکوییت گرجی برای کمپین بازگشت به مدرسه در مهرماه، از هشتگ مهروگرجی استفاده کرد و حس نوستالژی را به مخاطبانش منتقل کرد.

 

هشتگ در توییتر

 

  • برای رویداد‌ها هشتگ بسازید

برگزاری رویداد‌ها و جمع کردن مخاطبین دور هم قطعا تجربه‌ای شیرین و بیادماندنی خواهد بود. با اضافه کردن هشتگی خاص برای این رویداد به شما فرصت تبلیغات رایگان را می‌دهد. به این صورت که مخاطبین شما ترغیب می‌شوند لحظه به لحظه رویداد را به اشتراک بگذارند و همچنین شما را با تعداد قابل توجهی مخاطب رو به رو کنند.

این یک نمونه از هشتگ سازی برای رویداد فریلند است که فریلنسرها در یک جا جمع شدند. و شرکت کنندگان با #فریلند عکس و فیلم‌های خود را به اشتراک گذاشتند.

استفاده از هشتگ در رویدادها

اگر برای پست های خود به دنبال انتخاب بهترین و پربازدیدترین هشتگ‌ها هستید از سرویس پیشنهاد هشتگ نوین هاب استفاده کنید.

  • از طنز استفاده کنید

در هر موضوعی استفاده از طنز پیام شما را به نحو احسن منتقل می‌کند و این امر در شبکه‌های اجتماعی نیز کاربردی است. هشتگی که در آن طنز یا هوشمندی به کار رفته باشد، مخاطب را مشتاق می‌کند تا از آن استفاده کنند. همچنین فرصتی است تا بخش غیر جدی و دوست داشتنی برند شما نمایان شود.

  • مراقب معنی و ایهام در آن باشید

ایهام و چند معنایی در مکالمات روزمره و خصوصی ما هم کار دستمان می‌دهد. پس ایهام در هشتگ نیز می‌تواند بسیار خانمان برانداز باشد. زیرا مخاطب ما میلیون‌ها انسان هستند که به دنبال نگه‌داشتن آنها و رساندن پیام درست به آنها هستیم و نه فراری دادنشان.

GRAYHOUND BUS یک هشتگ (fomooglf#) برای مخاطبان خود ساخت. این هشتگ قرار بود مخفف (fear of missing out on Greyhound low fares) باشد. به معنی ترس از دست دادن اتوبوس‌های ارزان این شرکت. اما این هشتگ به قدری نامفهوم و گیج کننده بود که تنها دوبار از آن در اینستاگرام استفاده شد.

هشتگ اشتباه

  • به‌روز باشید

آیا در اخبار روز اتفاقی افتاده که اتفاقا ارتباطی با برند شما می‌تواند پیدا کند؟ شاید این اخبار آتش اولیه خود را از دست دهند و همینطور هشتگ شما پایدار نباشد. ولی برای مدتی، بحثی حول محور برند شما شکل می‌گیرد.

 

پس منتظر چه هستید؟ زمان خلاقیت است! تحقیق کنید و هشتگ بی‌نظیر خود را خلق کنید.


دستیار شبکه‌های اجتماعی


امکان انتشار هم‌زمان و زمان‌بندی محتوا، مدیریت و دانلود کامنت‌ها، تحلیل و آنالیز همه شبکه‌های اجتماعی در یک داشبورد


رایگان امتحان کنید

نوین هاب را دنبال کنید