نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

آنالیز توییتر | چگونه از آنالیز توییتر برای کسب‌و‌کار استفاده کنیم؟

آنالیز توییتر

بررسی آنالیز توییتر بخش مهمی از استراتژی شبکه‌های اجتماعی برای هر کسب‌و‌کاری است. آنالیز توییتر اطلاعات کلیدی در مورد چگونگی ارتباط مخاطبان با محتوای شما، عملکرد بهتر مطالب و عملکرد استراتژی شبکه‌های اجتماعی برند شما را ارائه می‌دهد.

اگر تا الان از آنالیز توییتر استفاده نکرده‌اید، اطلاعاتی که می‌تواند استراتژی و ROI کسب‌و‌کار شما را بهبود دهد را؛ از دست خواهید داد.

آنالیز توییتر چیست؟

آنالیز توییتر ردیابی داده‌های داخلی است که دید وسیعی از فعالیت اکانت توییتر به شما می‌دهد. این بسیار شبیه به آنالیز فیس‌بوک و آنالیز اینستاگرام  است که از نمودارها و گزارش‌ها برای نمایش معیارهای مهم استفاده می‌کند.

استفاده از تجزیه و تحلیل توییتر برای مشاغل نوعی از گرفتن گزارش کارنامه تحلیلی ماهانه توییتر است. توییتر خلاصه‌ای قابل فهم برای شما جمع‌آوری می‌کند که معیارهایی مانند نمایش توییت، منشن، بازدید از پروفایل، فالوور برتر، منشن برتر و توییت برتر را نشان می‌دهد.

معیارهای آنالیز توییتر

 1. داشبورد آنالیز توییتر

آنالیز توییتر 1

این داشبوردی است که ابتدا هنگام باز کردن تجزیه و تحلیل توییتر خواهید دید. در اینجا، یک عکس فوری از معیارهای اصلی ( هایلایت توییت) برای هر ماه پیدا خواهید کرد که شامل:

 • توییت برتر شما
 • منشن برتر شما
 • فالوور برتر شما

در کنار این خلاصه، اطلاعات دیگری از فعالیت ماهانه خود در توییتر می‌بینید:

 • تعداد توییت‌هایی که ارسال کرده‌اید
 • تعداد بازدیدهایی که از پروفایل توییتر شما انجام شده‌است
 • تعداد منشن‌هایی که اکانت شما دریافت کرده‌است
 • تعداد فالوورهای جدیدی که گرفته‌اید
 • تعداد ایمپرشن‌های (بازدیدها) شما

۲٫ داشبورد عملکرد توییت

آنالیز توییتر 2

این بخش نشان می‌دهد که توییت‌ها در مدت زمان مشخصی چگونه عمل می‌کنند. این نمودار میزان ایمپرشن (بازدید) روز به روز را در ۲۸ روز (یا هر بازه زمانی که شما انتخاب کنید) به شما نشان خواهد داد. معیارهایی مثل کلیک بر روی لینک و لایک روزانه را در این بخش می‌بینید.

همچنین آنالیز هر توییت را به طور جداگانه با معیارهای زیر به شما ارائه می‌شود:

 • ایمپرشن‌ها (Impressions)
 • مشارکت (Engagements)
 • نرخ مشارکت (Engagement rate)

۳٫ داشبورد عملکرد ویدیو

با رفتن به فهرست More در منو و انتخاب ویدیوها از لیست کشویی، این داشبورد را پیدا کنید.

آنالیز توییتر 3

این داشبورد بسیار شبیه داشبوردعملکرد توییت است. تنها تفاوت این است که معیارهای توییتر در این داشبورد فقط برای ویدیوهایی است که با استفاده از Twitter Media Studio و Twitter Ads منتشر شده‌اند.

معیارهای مهم که در این بخش آنالیز می‌شوند:

 • تعداد بازدیدهای ویدیو
 • نرخ تکمیل ویدیو
 • کل دقایق بازدید از ویدیو
 • ریتنشن ویدیو

۴٫ ردیابی تبدیل (Conversion)

آنالیز توییتر 4

آنالیز توییتر 5

چهارمین داشبوردی که در آنالیز توییتر می‌بینید، داشبورد ردیابی تبدیل است. این داشبورد به برندها نشان می‌دهد که چگونه تبلیغات توییتر آنها به عملی از سوی مخاطبان تبدیل می‌شود، مانند نصب، ثبت نام یا خرید.

۵٫ آنالیز مخاطبان

در ژانویه ۲۰۲۰، توییتر آنالیز مخاطبان را حذف کرد. این مورد برای فهرست کردن اطلاعات مربوط به اطلاعات جمعیتی فالوورهای توییتر شما، از جمله علایق، رفتار مصرف‌کننده، اطلاعات جمعیتی، استفاده از دستگاه تلفن همراه و موارد دیگر بود.

آنالیز توییتر 6

آنالیز توییتر در نوین هاب

در داشبورد نوین هاب هم می‌توانید آنالیز کاملی از عملکرد توییتر خود ببینید. در این بخش، نمودارهای رشد فالوورها، میزان مشارکت، نوع پست‌ها، میزان ریتوییت و میزان کامنت‌ها را خواهید دید.

هشتگ‌های برتر که بیشترین کلیک را داشتند و برترین محتواها از دیگر معیارهای آنالیز نوین هاب هستند. برای بررسی آنالیز توییتر در نوین هاب کافیست به داشبورد خود مراجعه کنید و گزارش دقیق و کاملی از فعالیت خود دریافت کنید.

۴ مزیت استفاده از آنالیز توییتر

استفاده از تجزیه و تحلیل توییتر برای کسب‌و‌کار به برندها کمک می‌کند تا در مورد استراتژی شبکه‌های اجتماعی خود تصمیم‌گیری داده‌محور انجام دهند. برندهای مسلح به داده‌ها می‌توانند کمپین‌های توییتر را برای به دست آوردن نتایج بهتر و فالوورهای بیشتر بهینه کنند.

بدانید کدام محتوا بهترین عملکرد را دارد

فالوورهای شما توییت‌های با عکس را بیشتر ترجیح می‌دهند یا با گیف؟ آنها با سوالاتی که می‌پرسید بیشتر درگیر می‌شوند یا با نظرسنجی‌ها؟

آیا می‌دانید اگر لینکی را به اشتراک بگذارید فالوورهای شما محتوای شما را بیشتر ریتوییت می‌کنند یا وقتی ویدیویی را به اشتراک می‌گذارید؟

حدس نزنید که فالوورهای شما چه چیزی را دوست دارند. با ردیابی معیارهای مهم توییتر مانند توییت برتر، تعامل و بازدیدها، داده‌هایی دارید که نشان می‌دهد چه نوع محتوا بیشتر مورد توجه فالوورهای شما قرار دارد.

الگوها را ببینید و تصمیمات مبتنی بر داده بگیرید

بررسی منظم گزارش تحلیلی توییتر برند شما، مشاهده الگوها و روندها را آسان می‌کند. به عنوان مثال، می‌توانید ببینید که آیا نظرسنجی توییتر یک بار جذاب بوده یا نظرسنجی‌ها همیشه از جذابیت بالایی برخوردار هستند. می‌توانید ببینید عملکرد توییت‌های منتشر شده در آخر هفته نسبت به توییت‌های منتشر شده در طول هفته چگونه است. دیدن روندها و شناسایی الگوها می‌تواند در تصمیم‌گیری در مورد تولید و انتشار محتوای آینده به مشاغل کمک کند.

پیگیری رشد فالوورها

آنالیز توییتر به برندها کمک می‎کند تا رشد فالوورها را به روشی قابل اعتماد ردیابی کنند. به این دلیل که داشبورد صفحه اصلی Twitter analytics اطلاعات فالوورهای جدیدی را در گزارش تجزیه و تحلیل توییتر تولید شده هر ماه ارائه می‌دهد. پیگیری این مورد در تجزیه و تحلیل توییتر – به جای اینکه عدد فالوورهای خود را حفظ کنید – یک روش کمی برای دیدن نقش توییتر در رشد برند شما  و در نهایت رسیدن به مشتریان بالقوه است.

انتشار محتوا در روزهای بهینه برای افزایش احتمال دسترسی به مخاطب

آیا از بهترین زمان ارسال توییت خود در توییتر مطمئن نیستید؟ مشخص نیست که فالوورهای شما کدام روزها بیشتر توییت‌های شما را می‌بینند و با آنها تعامل برقرار می‌کنند؟ پیگیری تجزیه و تحلیل توییتر به این معنی است که برند شما مجبور نیست حدس بزند.

به عنوان مثال، اگر می‌بینید که جذابیت توییت‌های شما  هر چهارشنبه به اوج خود می‌رسد، همیشه برای جمعه توییت‌ها را برنامه‌ریزی و منتشر کنید. اگر بازدیدهای توییتر شما در روزهای جمعه کمترین است، از ارسال توییتی که می‌خواهید تعداد زیادی از پیروان شما در آن روز با آن تعامل داشته باشند، خودداری کنید. انجام این کار به برندها کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با فالوررهای خود داشته باشند.