نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

آداب حضور در شبکه‌های اجتماعی | این 10 کار را انجام ندهید

آداب حضور در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی ار حضور مردم در حال انفجار است! 1 میلیارد کاربر در فیسبوک، 500 میلیون در اینستاگرام و صدها میلیون کاربر در لینکدین، توییتر و… فعال هستند. اما آداب حضور شبکه‌های اجتماعی تا چه حد رعایت می‌شود؟

بدون اغراق هر گروه سنی، از نوجوانان تا سالمندان در شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. شاید فقط برای ارتباط با دوست‌های قدیمی، اطلاع از اخبار و شاید هم بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی.

با استقبال فوق‌العاده مردم از شبکه‌های اجتماعی، باور این که آنها پانزده سال پیش وجود نداشتند، خیلی سخت است.

اگرچه ارتباط با دوستان و آشنایان خیلی خوب است؛ اما استفاده از شبکه‌های اجتماعی ممکن است خطراتی هم به همراه داشته باشد. یک پست اینستاگرامی نامربوط و یا یک توییت اشتباه می‌تواند دوستانتان را از شما برنجاند و یا حتی شما را از کار بیکار کند.

اگرچه تنظیمات حریم خصوصی می‌تواند به حفظ اطلاعات شخصی شما کمک کنند، اما محافظت کامل از خودتان دشوار است.

برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید آداب و قوانین را رعایت کنیم.

شاید شما هیچ وقت شغل خود را به خاطر یک توییت از دست ندهید و یا با دوستانتان به مشکل نخورید؛ اما رعایت آداب شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است.

نکاتی درباره آداب حضور در شبکه‌های اجتماعی

 

1) کار و مسائل شخصی را با هم مخلوط نکنید

اگر شغل شما ایجاب می‌کند تا یک اکانت به نام خودتان در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید؛ در مورد مهمانی‌ای که امشب می‌روید، حیوان خانگی و یا دوستانتان صحبت نکنید. از اکانت دیگری برای این نوع تعامل استفاده کنید.

اگر هم کار و مسائل شخصی را در یک اکانت منتشر می‌کنید؛ می‌توانید در بیو توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی خود این جمله را بنویسید : «همه نظرات بیان شده، نظرات شخصی من هستند».

با این جمله تا حدی شما مرز بین کار و مسائل خصوصی خود را مشخص می‌کنید.

 

اکانت شخصی و کاری در شبکه های اجتماعی

2) در پست کردن عکس‌ها و تگ کردن افراد احتیاط کنید

تگ کردن افراد با اجازه

 

شما دوست دارید روی عکس‌های بی‌ربط تگ شوید؟ احتمالا جوابتان نه است. پس شما هم دیگران را در عکس‌های خود و بی‌ربط به آنها تگ نکنید.

حتی اگر عکسی از دوستانتان را در شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌کنید؛ قبل از تگ کردن از آنها اجازه بگیرید.

برای اکانت‌های بیزنسی و کاری خود عکس پروفایل مناسب انتخاب کنید. مثلا در لینکدین از عکس‌هایی در مهمانی یا با دوستان و حیوان خانگی خود استفاده نکنید.

3) درباره شغل خود گلایه نکنید

احتمالا اشخاصی که در شبکه‌های اجتماعی از کار و رییس خود بد گفته‌اند و اخراج شدند را دیده‌اید. با این حال هنوز هم اشتباه کردن آسان است، به خصوص وقتی که از چیزی که در محل کار اتفاق افتاده ناراحت هستید.

شکایت یا شوخی درباره همکاران ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. اما هرگز ارزشش را ندارد.

شاید گلایه و شکایت شما درست باشد؛ اما شاید کارفرمای شما دستورالعمل‌های سختگیرانه‌ای برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد. در نتیجه با دیدن گلایه و شکایت شما، ممکن است کار خود را از دست بدهید.

4) زیاد محتوا منتشر نکنید

اگر ایده های جالب زیادی دارید، یا چندین عکس عالی در گوشی خود دارید، ممکن است وسوسه شوید که آنها را پشت سر هم ارسال کنید.

اما اگر حرفی برای گفتن دارید که به هواداران خود فرصت دهید تا نفس بکشند.

 

زیاد محتوا منتشر نکنید

بیشتر مطالعه کنید: الگوریتم ۲۰۲۰ اینستاگرام | راه‌های تعامل با الگوریتم جدید اینستاگرام

5) اصرار زیاد به برقراری ارتباط نکنید

وقتی صحبت از شغل شما می‌شود، شبکه‌های اجتماعی به خصوص لینکدین، می‌توانند نقش مهمی در ارتباط شما با افرادی که دوست دارید با آنها کار کنید داشته باشند. اما مهم است که به هیچ وجه اصرار به برقراری ارتباط نکنیم.

شما نمی‌توانید با اینفلوئنسرها و برندها ارتباط صمیمی‌ای در ابتدا برقرار کنید. شبکه‌های اجتماعی مثل یک مهمانی نیست که هم صحبت شوید و به راحتی از کار صحبت کنید.

بهتر است یک مکالمه دوستانه و در عین حال حرفه‌ای با افراد مد نظر خود برقرار کنید. بگذارید به شما اعتماد کنند و سپس درباره شغل خود با آنها گفت و گو کنید.

6) اطلاعات خیلی شخصی خود را منتشر نکنید

خیلی از ما در شبکه‌های اجتماعی درد و دل می‌کنیم، از ناراحتی‌هایمان و خوشحالی‌های خود می‌نویسیم. بعضا از خصوصی‌ترین لحظات زندگی تا جزییات عمومی‌تر.

اما توصیه ما و روانشناسان این است: جزییات روابط و زندگی خود را در جاهای عمومی منتشر نکنید. شاید با خود بگویید: «اکانت خودم است، دوست دارم هر آن چه می‌خواهم در آن منتشر کنم.» بله، این اکانت شماست و در اختیار شما.

اما تحقیقات و تجربیات نشان می‌دهد «افرادی که در شبکه‌های اجتماعی بیش از حد محتوای خصوصی منتشر می‌کنند، می‌تواند آزاردهنده باشد. مخصوصا اگر محتوای منفی (وقتی ناراحت یا عصبانی هستید) تولید کنید».

این کار تاثیر منفی بر افرادی که با آنها ارتباط دارید؛ خواهد داشت. احتمالا آها شما را بلاک خواهند کرد و یا پست‌های شما را میوت می‌کنند.

اگر نیاز به صحبت کردن درباره ناراحتی‌ها و یا جزییات زندگی خود دارید؛ بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.

 

ناراحتی در شبکه های اجتماعی

7) بلاک کردن و یا آنفالو کردن دوستانتان را اعلام نکنید

شاید این پست را دیده باشید : «اگر این پست را می‌بینی یعنی از لیست دوستان من حذف نشدی». اما واقعا نیازی به گفتن این موضوع و توهین به کسی نیست.

شاید به نظر بامزه و یک تعریف برای مخاطبینی که بلاک نکرده‌اید به نظر برسد. اما چون این حرف توهین‌آمیز است بهتر است اصلا گفته از آن استفاده نکنید.

 

دوستان در شبکه های اجتماعی

8) گدایی فالوور نکنید

شکی نیست که فالوورهای زیاد داشتن خیلی خوب است. اما اگر کار و زندگی شما این باشد که در پیج‌های مختلف کامنت بگذارید و درخواست فالو کردن داشته باشید، ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و فالوور از دست بدهید.

محتاج فالور بودن یک خطای فاحش در شبکه‌های اجتماعی است. شما نباید از دوستان و فالوورهایتان، گدایی لایک، فالو کردن و یا ریتوییت کردن کنید.

خودتان باشید، با مخاطبان تعامل کنید، مطالب جالب و مفید به اشتراک بگذارید و با این کارها فالوور زیاد جذب کنید بدون اینکه از کسی درخواست و یا گدایی کنید.

برای یادگیری افزایش فالوور در شبکه‌های اجتماعی، این مقاله از نوین هاب را بخوانید.

9) لاف نزنید، پز ندهید

اگر در یک سفر خارجی هستید و تعطیلات عالی‌ای را سپری می‌کنید؛ یا اگر یک ترفیع شغلی خوب گرفتید، مطمئنا می‌توانید به راحتی درباره این روزهای عالی در شبکه‌های اجتماعی خود صحبت کنید.
اما لطفا زیاده‌روی نکنید.

شبکه‌های اجتماعی مکانی برای به اشتراک گذاری لحظه‌‌هایی از زندگی شماست. اما مراقب باشد و افراط نکنید.

هر از گاهی منتشر کردن دستاوردها و لحظات عالی زندگی، جذاب است؛ اما اگر بیش از حد لاف بزنید و یا پز بدهید؛ احتمالا مخاطبانتان را ناراحت خواهید کرد.

 

پز دادن در شبکه های اجتماعی

10) پیام‌ها و کامنت‌ها را بی پاسخ نگذارید

اگر یک فرد شلوغ هستید، یا زندگی بسیار فعالی در شبکه‌های اجتماعی دارید، پاسخ دادن به تک تک نظرات و پیام‌هایی که دریافت کنید، کار سخت و تقریبا غیر ممکنی است. اما حتما تا جایی که می‌توانید جواب آنها را بدهید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی مرتکب شوید؛ بی پاسخ گذاشتن پیام‌ها و کامنت‌هاست. نیازی ندارد پایخ شما مفصل باشد، در حد یک تشکر با نام بردن از مخاطب کافیست. اما جواب ندادن به آنها بی‌احترامی است و بعد از مدتی آنها را از شما ناامید می‌کند و پیج شما را ترک می‌کنند.

حالا که شبکه‌های اجتماعی از زندگی ما حذف ناپذیرند؛ باید با رعایت آداب حضور در شبکه‌های اجتماعی؛ تجربه خوشایندی از فعالیت در آنها داشته باشیم.


دستیار شبکه‌های اجتماعی


امکان انتشار هم‌زمان و زمان‌بندی محتوا، مدیریت و دانلود کامنت‌ها، تحلیل و آنالیز همه شبکه‌های اجتماعی در یک داشبورد


رایگان امتحان کنید