نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

بازاریابی رسانه ‌ای چیست

مارکتینگ

برای یک کسب‌وکار تازه، داشتن اطلاعات کافی از نحوه استفاده درست از رسانه‌های مختلف اهمیت بالایی دارد. امروزه رسانه‌ها از شکل سنتی خود خارج و وارد فضای جدیدی شده‌اند. شما باید رسانه مناسب کسب‌وکار خود را پیدا کرده و متناسب با فضای رسانه منتخب اقدام به استفاده از آن کنید. ما در این پست از بلاگ نوین هاب قصد داریم شما را با مفاهیم اصلی بازاریابی رسانه‌های مختلف آشنا کنیم.

امروزه شبکه‌های اجتماعی اصلی‌ترین رسانه‌هایی هستند که برای توسعه کسب‌وکارها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. نوین هاب یک پلتفرم حرفه‌ای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. با استفاده از داشبورد اختصاصی نوین هاب می‌توانید محتوای شبکه اجتماعی خود را مدیریت و زمان‌بندی کنید. می‌توانید رسانه مورد استفاده خود را آنالیز کنید.

تعریف بازاریابی

مفهوم و معنای بازاریابی در طی سال‌های مختلف، دستخوش تغییرات زیادی شده است. این مفاهیم با توجه به روند تغییر شکل بازار و ابزارهایی که به‌وجود آمدند، تغییر پیدا کردند. پیش از این و در شکل سنتی بازار و مارکت، به فرایندی که منجر به فروش کالا می‌شد، بازاریابی می‌گفتند. اما امروزه ما فقط به دنبال فروش کالا نیستیم. بسیاری از کسب‌وکارها هستند که کارشان خدماتی است و محصولی برای فروش وجود ندارد. اما به طور کلی می‌توان به دانش و هنر کشف، خلق و ارائه ارزش برای یک کسب‌وکار بازاریابی گفت. یک اشتباه رایج در بازاریابی وجود دارد که اگر به آن واقف نباشیم، ممکن است کسب‌وکار خود را دچار آسیب و بحران کنیم. بسیاری از مدیران فکر می‌کنند بازاریابی یک مرحله قبل از فروش کالا یا ارائه خدمات است. اما درحقیقت، بازاریابی درست قبل از آن‌که مشتری پا به چرخه کسب‌وکار ما بگذارد، آغاز می‌شود.

بازاریابی

در طی مسیر بازاریابی شما موظفید که مخاطب را نسبت به کسب‌وکارتان علاقه‌مند و مشتاق کنید. برای رسیدن به این مرحله، قبل از همه چیز باید درمورد مخاطبین و مشتریان خود اطلاعات جامع و کاملی کسب کرده باشید. وقتی مخاطب هدف خود را بشناسید، سریع‌تر می‌توانید به راه‌حلی برای جذب آن‌ها پیدا کنید. خواسته‌ها و نیازهای مخاطب خود را بشناسید و مسیری که یک مخاطب برای تبدیل شدن به مشتری را طی می‌کند تحلیل کنید.

اهمیت بازاریابی در چیست؟

هدف‌گذاری و پیش رفتن براساس آن

چگونه می‌توان بدون هدف‌گذاری یک کسب‌وکار موفق بنا کرد؟ بازاریابی برپایه اهدافی‌ست که شما برای پیشرفت کسب‌وکارتان درنظر گرفته‌اید. شناخت مخاطب یکی از پایه‌ای‌ترین ارکان هدف‌گذاری است. مخاطب باید وجه تمایز میان شما و شرکت رقیب‌تان را بشناسد تا به سمت شما بیاید. مرحله بعدی راضی نگه داشتن مشتری است. حالا که توانستید مخاطب خود را جذب کنید، برای راضی نگه داشتن آن‌ها چه کاری از دست‌تان برمی‌آید؟

شناخت و تحلیل فضای رقابتی

با استراتژی که برای بازاریابی تهیه می‌کنید، می‌توانید فرصت‌های پیشرفت و یا تهدیدهایی که ممکن است کسب‌وکار شما را از بین ببرند، شناسایی کنید. شما باید تمام جوانب بازار را درنظر داشته باشید. تحلیل این موارد فقط با تهیه و تعیین پارامترهای بازاریابی امکان‌پذیر خواهد بود.

افزایش فروش

اگر مراحل بازاریابی را به‌درستی طی کنید و فقط آن را محدود به مرحله فروش نکرده باشید، مخاطب بیشتری به سمت شما خواهد آمد. با استفاده از استراتژی‌های بازاریابی امکان تبدیل مخاطب به مشتریان دائمی برای شما فراهم است.

تعریف رسانه

رسانه یک واژه نوظهور در فارسی است. وظیفه رسانه، ابلاغ و رساندن پیام است. فرقی نمی‌کند از کدام ابزار رسانه استفاده کنید، درهرصورت رسانه برای برقراری ارتباط به کار می‌رود. برای این انتقال پیام باید به بستر ارتباطی، مخاطب و محتوای پیامی که ابلاغ می‌کنید توجه داشته باشید. با پیشرفت تکنولوژی، رسانه‌ها به مرور از شکل سنتی خود خارج شدند. امروزه شما مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف برای بیلبوردهای تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی یا پخش تراکت‌ها نیستید. ما امروز سوشال‌مدیا را در اختیار خود داریم که می‌توانیم از آن‌ها به عنوان یک رسانه قوی استفاده کنیم.

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از رسانه‌های اجتماعی یا همان سوشال‌مدیا، برقراری ارتباط دو سویه میان فرستنده و گیرنده است. البته که گیرنده درنهایت به اطلاعاتی که فرستنده می‌خواهد، دسترسی خواهد داشت. اما این ویژگی برقراری تعامل با یکدیگر بسیار جذاب است. ویژگی‌ای که در رسانه‌های قدیمی‌تر وجود نداشته.

رسانه

بازاریابی در رسانه‎‌های اجتماعی

استفاده از رسانه‌های اجتماعی، برای معرفی کسب‌وکارتان به دیگران، یکی از بهترین راه‌کارهاست. تقریبا 70 درصد از کاربران اینترنت از حداقل یک سوشال‌مدیا استفاده می‌کنند. به همین دلیل، شانس دیده شدن شما بسیار بالا خواهد بود.

بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی شامل به اشتراک گذاشتن محتوای مربوط به کسب‌وکار شماست. اما انتخاب پلتفرم مناسب که به کسب‌وکار شما مربوط باشد یکی از مراحل اساسی است که باید به درستی بررسی شود. هرکدام از این پلتفرم‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند که برای استفاده تبلیغاتی باید به این ویژگی‌ها توجه کرد. مرحله بعد شناخت محتوایی است که برای انتشار نیاز به تولید آن دارید. شما باید محتوای مناسب کسب‌وکار خود را برای مخاطب تولید کنید. برای مثال اگر کار شما فروش آنلاین لباس است، نمی‌توانید صرفا به محتوای متنی بسنده کنید. بلکه مخاطب شما نیاز دارد تصویر کالا را هم ببیند. یا اگر کسب‌وکار شما یک مرکز مشاوره بیزینسی است، شما به محتوای تصویری چندانی نیاز ندارید، باید روی محتوای متنی خود به درستی کار کنید.

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به دیده شدن بیشتر کسب‌وکار شما کمک کنند. مخاطبان شما نسبت به فعالیت شما آگاهی بیشتر و بهتری پیدا می‌کنند و درنهایت به مشتریان شما تبدیل خواهند شد. آن‌ها امکان برقراری ارتباط مستقیم با شما را خواهند داشت به همین دلیل فرایند راضی نگه داشتن مشتری به خوبی انجام می‌پذیرد. اغلب رسانه‌های اجتماعی فضایی جداگانه برای مکالمه شخصی دارند. به همین دلیل شما این امکان را دارید که پشتیبانی محصولات و خدمات خود را در همین فضا انجام دهید.

اهمیت بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی

به عنوان صاحب یک کسب‌وکار باید در هر فضایی که مخاطبان‌تان حضور دارند، فعالیت داشته باشید. درواقع در دسترس بودن شما اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از رسانه‌های اجتماعی بین مردم بسیار افزایش پیدا کرده است. همین موضوع حضور شما را بااهمیت‌تر می‌کند. فعالیت شما در این رسانه‌ها موجب برندسازی و آگاهی مخاطب از برند شما می‌شود. مخاطبان شما نسبت به فعالیت‌های شما آگاهی پیدا می‌کنند. اگر فعالیت شما درست و اصولی و جذاب باشد، آن‌ها نسبت به برند شما وفادار می‌مانند و در رسانه‌های دیگر شما را برای دنبال کردن جستجو خواهند کرد. توجه کنید که لحن دوستانه و مناسبی در این فضاها داشته باشید که موجب افزایش رضایت مشتریان و مخاطبان‌تان شوید.

 

مدیریت رسانه‌های اجتماعی به اندازه فعالیت در آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. نوین هاب به‌عنوان کامل‌ترین پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی، قابلیت‌های انتشار و زمان‌بندی، مدیریت و دانلود کامنت و آنالیز را برای رشد کسب‌و‌کار، ساخت برند و تعامل بیشتر با مخاطبان، در‌اختیار شما قرار می‌دهد.

 

 


ابزار مدیریت شبکه های اجتماعی