نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

سوالات چالشی استوری و پست اینستاگرام؛ برای جذب فالوئر بیشتر

سوالات چالشی اینستاگرام

استوری اینستاگرام تنها سه سال است که رونمایی شده، اما سهم بزرگی در ایجاد تعامل در اینستاگرام دارد. هر روز ویژگی‌های جدیدی به استوری اضافه می‌شود و کار جذب مخاطب و بالا بردن تعامل را برای کسب و کارها آسان‌تر می‌کند.

قابلیت سوال پرسیدن در استوری اینستاگرام یکی از همین ویژگی‌های نسبتا جدید و جذاب آن است. همچنین شما می‌توانید به صورت مستقیم سوالات خود را در کپشن پست‌ها بپرسید و تعامل خود را با مخاطبانتان افزایش دهید.

استیکر سوال اینستاگرام

این قابلیت در ابتدا برای گپ‌های دوستانه استفاده می‌شد. اما به سرعت بازاریابان و برندها از این ویژگی استوری استفاده کردند و نرخ تعامل خود را با مخاطبانشان بالا بردند.

استوری اینستاگرام ابزار قدرتمندی است و در طول روز حدود ۵۰۰ میلیون استوری در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود. یک سوم استوری‌هایی که بیشترین بازدید را دارند، توسط برندها و کسب و کارها بارگذاری می‌شود.

بنابراین منطقی است که اینستاگرام به استوری توجه ویژه‌ای داشته باشد و آن را توسعه دهد.

به جز استوری شما از همان روزهای اول اینستاگرام این امکان را داشته‌اید، که در پست‌های اینستاگرامی خود سوال بپرسید و در واقع یک تحقیقات بازار در اشل کوچک انجام دهید.

سوال در پست اینستاگرام

در این مقاله از نوین هاب، چند نمونه از سوالات چالش برانگیز و ایجادکننده تعامل را با هم مرور می‌کنیم.

سوالات اینستاگرامی جذاب

از آنها بپرسید کدام یک از محصولات و یا خدمات شما را بیشتر استفاده می‌کنند و چرا؟

با این سوال، شما محصولات محبوب خود را شناسایی می‌کنید و همچنین می‌فهمید که مشتریان از چه محصولی کمتر استفاده می‌کنند.

برای این‌که پی ببرید چرا بعضی از محصولات و خدماتتان کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند، یک سوال جداگانه از مخاطبانتان بپرسید تا از نقاط ضعف آنها آگاه شوید.

بیشتر مطالعه کنید: ۳۷ آمار مهم اینستاگرام در سال ۲۰۱۹

• از آنها بپرسید بزرگترین مانعی که آنها را از خرید کردن از شما منصرف می‌کند، چیست؟
شما می‌توانید سوالات کلی‌ از مخاطبان خود بپرسید. سوالاتی که به اتفاقات روز حوزه کاری شما مرتبط باشند و مخاطبان را وادار به شرکت در این چالش کند. یا از آنها سؤالات تصادفی، بحث برانگیز، خنده‌دار و عجیب بپرسید (که مستقیماً به شغل شما مربوط نمی شوند). نظر خود را در مورد یک رویداد اخیر بپرسید، چگونه آنها قصد دارند تعطیلات خود را بگذرانند، کتاب مورد علاقه‌شان چیست؟ و …

 

 

بزرگترین دغدغه مشتریانتان را بیابید. برای این‌کار کافیست یک سوال درباره دغدغه‌شان در حوزه فعالیت خود بپرسید تا بتوانید دغدغه‌های آنها را رفع کنید.

مثلا اگر شما دارای برند لباس هستید، از آنها بپرسید، برای کدام لباس بیشترین هزینه را در سال می‌پردازند؟ سعی کنید آن لباس را با هزینه کمتر برای آنها تولید کنید.

یک سوال در پست اینستاگرام از مخاطبان بپرسید و بین جواب‌های درست قرعه‌کشی کنید و در پست بعدی برنده را معرفی کنید و اعتماد ایجاد کنید. سعی کنید سوال چالش برانگیز باشد و مخاطبان را درگیر پست شما کند.

 

 

 

View this post on Instagram

 

سلام😌 ‌ مثل همیشه استقبال شما از مسابقه‌های اینستاگرامی مهرماه دیجی‌کالا عالی بود.😊 ‌ 🔸قرعه‌کشی‌ها انجام شد: ‌‌ ‌ ‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌ 🔻 ‌‌برنده‌های مسابقه‌ «روز گردشگری» ‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده‌ی سفر به کیش @hamraz9303 به همراه دوستشون @am.racestar که امیدواریم بهشون خوش بگذره ✈️🏝 ‌‌‌‌ 🔻 ‌‌برنده‌های سری ششم مسابقه «👂گوش کن👂» (پاسخ درست: ماشین چمن‌زنی) ‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌▪️برنده‌ی ماشین چمن‌زنی: ‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌ @frshteh_h.f ‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌▪️برنده‌ی کد تخفیف یک میلیون تومانی:‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌ @__emad__84 ‌‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌🔻 ‌‌برنده‌های مسابقه استوری در جشنواره «تولد به‌خرید» (مربوط به تولد یک‌سالگی سوپرمارکت دیجی‌کالا): ۷ کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی برای هفت نفر ‌ ‌‌ ▪️برنده اول (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): @mahtabservatii ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده دوم (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): @ali_soltanii68 ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده سوم (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): @abdolrezaashtari ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده چهارم (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): @melisajafari ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده پنجم (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): @mohammad.zare79 ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده ششم (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): ‌‌ @rash.sab ‌‌‌‌‌‌‌‌ ▪️برنده هفتم (کد تخفیف ۵۰۰ هزارتومانی): ‌‌‌‌‌‌‌‌ @marjannassajpour ‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌🔻 ‌‌برنده‌ ‌‌‌‌‌مسابقه «📣 صداش کن 📣» (جایزه گوشی A50 سامسونگ) مربوط به ۲۸ شهریور: ‌‌ @a.rozhin1387 ‌‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌به همه برنده‌های عزیز تبریک می‌گیم و به زودی از طریق دایرکت اینستاگرام همین اکانت (@digikalacom) باهاشون تماس می‌گیریم. ‌‌ ‌‌‌‌ ‌‌‌‌⚠️ 🔴⚠️ 🔴⚠️ دقت کنید که با برنده‌های عزیز فقط از طریق همین اکانت وریفای شده‌ی دیجی‌کالا (@digikalacom) تماس گرفته می‌شه و اکانت‌های دیگه‌ای که پیام می‌دن ارتباطی به دیجی‌کالا ندارند ⚠️🔴 ⚠️🔴 ⚠️ ‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌‌⚠️ دقت کنید که نحوه بررسی شرط فالو کردن در مسابقه‌هایی که شرط فالو کردن داشتند به صورت زیر است: در زمان قرعه‌کشی و بعد از مشخص شدن برنده، با هرکدام از پیج‌هایی که باید فالو می‌شدند، اکانت شخص برنده بررسی شد و وجود گزینه‌ی Follow Back نشان‌دهنده‌ی رعایت این شرط،‌ توسط شرکت‌کننده بود. ‌‌ ‌‌‌ ‌‌‌‌ ‌‌باز هم مسابقه‌های جذاب و هیجان‌انگیز دیگه‌ای تو اکانتمون داریم. منتظر باشید 😎

A post shared by Digikala | دیجی‌کالا (@digikalacom) on


مطالعه کنید: دانلود کامنت اینستاگرام

از مخاطبانتان بپرسید که اگر جای شما بودند، چه تغییری در محصول و یا خدمات شما می‌دادند؟

با این پرسش، هم از دغدغه‌های مشتری‌هایتان باخبر می‌شوید و هم می‌توانید از پیشنهادات آنها در جهت بهبود خود استفاده کنید.

جلسات پرسش و پاسخ راه بیندازید. از آنها بخواهید از شما هر سوالی که دارند بپرسند. به آنها فرصت دهید تا پرسش‌های خود را مطرح کنند و به آنها جواب دهید تا رابطه بهتر و قوی‌تری با آنها ایجاد کنید.

استیکر سوال

سپس این پرسش و پاسخ‌ها را در پروفایل خود هایلایت کنید تا اگر برای بقیه هم این سوال‌ها پیش آمد به‌راحتی جواب آنها را پیدا کنند.

سوالات اینستاگرامی

شما می‌توانید ازمتخصصان حوزه خودتان دعوت کنید تا در یک جلسه پرسش و پاسخ با مخاطبانتان شرکت کنند. از چند روز قبل حضور متخصص مورد نظر را اعلام کنید و از مخاطبانتان بخواهید سوالات خود را از او بپرسند.
از مشتریان خود بپرسید که چه نوع محتوایی را دوست دارند در صفحه شما ببینند؟ بله شاید در ابتدا کمی عجیب بنظر برسد. اما گاهی پرسش مستقیم، بهترین راه برای درک مخاطب است.

همچنین بخوانید: هفت ترفند کاربردی الگوریتم اینستاگرام

از آنها بخواهید خدمات شما را از ۱ تا ۱۰ ارزیابی کنند. و سپس نتایج را به اشتراک بگذارید. این را بدانید اگر شما انتقادات و نظرهای منفی مشتریانتان را به اشتراک بگذارید، بهتر از به اشتراک نگذاشتن نتایج پرسش و پاسخ‌هاست.

«اگر بخواهید برند ما را در یک کلمه تعریف کنید، آن کلمه چیست؟» این نمونه یک سوال خوب برای دریافت جواب‌های جالب و بالا بردن نرخ تعامل صفحه شماست.

نظرسنجی کنید. با استفاده از استیکر Poll بین دو گزینه نظرسنجی بگذارید و در نهایت نتایج را در استوری بعدی به اشتراک بگذارید. این نظر سنجی می‌تواند راجع به موضوعات کلی تا جزییات محصولاتتان باشد.

نظر سنجی اینستاگرام

مثلا از آنها بپرسید برای این محصول کدام رنگ را ترجیح می‌دهید؟

برای انجام هر چه بهتر این پرسش و پاسخ‌ها به نکات زیر توجه کنید:

برای هر سوال و جواب، یک تصویر مجزا برای پس زمینه در نظر بگیرید. بهتر است تصاویر مرتبط با سوال یا جواب اضافه کنید، اما تصاویر تصادفی نیز به کار می‌آیند.

اگر جوابتان طولانی است بهتر است از ویدیو به جای عکس و متن استفاده کنید. اما سعی کنید ویدیو کوتاه و مختصر باشد.

پرسش و پاسخ استوری

سوالات مختصر و مفید بپرسید. جواب‌های شما ممکنه طولانی باشه، اما سوال‌هایتان باید کوتاه باشد تا مخاطب بتواند آنها را به سرعت بخواهد و به آنها پاسخ دهد. سعی کنید بیشتر سوالاتی را مطرح کنید که پاسخ‌های کوتاه ۲ تا ۵ کلمه‌ای دارند.

با گذشت زمان، وقتی مخاطبان شما با اشتیاق شروع به مشارکت کردند، می‌توانید از آنها سوالاتی طولانی‌تر بپرسید.

سوالات را در ساعاتی بپرسید، که معمولا مخاطبانتان آنلاین هستند. با جمع آوری داده‌ها از طریق آنالیز اینستاگرام خود و یا با آزمون و خطا در زمان‌های متفاوت و روزهای متفاوت، زمان طلایی برای سوال پرسیدن از مخاطبانتان را پیدا کنید.

مخاطب آنلاین

از قانون ۸۰-۲۰ پیروی کنید. ۸۰% مواقع اجازه دهید تا مخاطبانتان از شما سوال بپرسند و ۲۰% مواقع شما از آنها سوال بپرسید.

نهایتا هفته‎‌ای یک یا دوبار از این جلسات پرسش و پاسخ برگزار کنید. شما نباید مخاطبتان را با استفاده مداوم از این ویژگی خسته کنید.

در نهایت …

در نظر داشته باشید، بنا به نوع کسب و کار این نوع سوالات از هم متفاوت هستند. شما باید آزمون و خطا کنید و بررسی کنید که چه نوع سوالی برای مخاطبان شما جذاب‌تر است. بنابراین با یک یا چند تا از تاکتیک‌های بالا شروع کنید و ببینید کدام یک بیشترین تعامل را با مخاطب ایجاد می‌کند


دستیار شبکه‌های اجتماعی


امکان انتشار هم‌زمان و زمان‌بندی محتوا، مدیریت و دانلود کامنت‌ها، تحلیل و آنالیز همه شبکه‌های اجتماعی در یک داشبورد


رایگان امتحان کنید

نوین هاب را دنبال کنید