نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ تعاریفی از بزرگان

در مقاله قبل در مورد تعریف بازاریابی از نگاه بزرگان دنیای کسب و کار صحبت شد، در ادامه به دنیای دیجیتال مارکتینگ می آییم و از نگاه متخصصین برجسته جهانی  و داخلی به آن نگاه می کنیم .

با افزایش سرعت تغییرات و تحولات بازار و  تغییر رفتار مردم، همگام با ظهور اینترنت و ایجاد رفتارها و کنش‌های متفاوت در مردم، سازمان‌ها برای ادامه حیات الزاما نیاز به تغییر راه‌های رسیدن به اهداف خود هستند در واقع این تغییرات و حوادث به مانند این می‌‌ماند که راننده‌ای بعد از طی یک مسیر مستقیم به یک پیج می رسد، دو  راه بیشتر ندارد یا مستقیم به حرکت خود ادامه دهد که نتیجه ای جز سقوط برایش ندارد, یا متناسب با پیچ جاده انعطاف به خرج داده و پیچید تا به سلامت از پیچ عبور کند. قصه‌ی دیجیتال مارکتینگ هم از همین جنس است جاده بازاریابی با یک پیج جدید مواجه شده است و آن فضای دیجیتال است.

در واقع بازاریاب ها در عصر دیجیتال با چالش ها و فرصت‌های مختلفی رو به‌رو هستند که نحوه رویارویی و چگونگی واکنش آن‌ها  به رخداد‌های این عصر ضامن بقا یا نابودی سازمان ها را نشان میدهد.

ما امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که روزانه بین ۴ تا ۶ ساعت را در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم و بیشتر در دنیای دیجیتال هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از هرکس و هر چیز دیگر به گوگل اعتماد می‌کنیم. در واقع بنا برگزارشات منتشر شده از خود گوگل:

  • ۷۰ درصد از خریداران قبل از خرید یک محصول یا خدمت، نقد و بررسی‌های آن را مطالعه می‌کنند.
  • ۷۹ درصد از خریداران برای آسان تر شدن فرایند خرید از موبایل استفاده می کنند.
  • ۸۳ درصد از مادران وقتی تبلیغ جذاب محصولی را در تلوزیون می بینند در اینترنت در مورد آن سرچ می‌کنند.

همچنین مخاطبان دنیای دیجیتال  به خاطر تعامل دوسویه‌ای که در دنیای دیجیتال به آن رسیده‌اند: آزادانه اظهار نظر می‌کنند، تایید و رد می کنند و گاها له یا علیه برندها موضع می گیرند و در رسانه‌های اجتماعی کمپین‌هایی مانند تحریم خودروی ملی، تغییر لباس تیم ملی و… راه اندازی می‌کنند .

بیشتر بخوانید: تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی

این گزارشات و رفتارها حاکی از این است که در عصر دیجیتال مردم هر روز بیش از پیش به فضای دیجیتال نزدیک تر و وابسته‌تر می‌شوند.  و در این میان سؤال اساسی این است که “در این عصر دیجیتال آیا استفاده از تکنیک‌های قدیمی عصر غیر دیجیتال برای این عصر کافی است؟”

جواب آن مسلما منفی است. هر عصری به فراخور خود ابزار‌ها و روش متفاوتی را  می‌طلبد  و موفقیت از آن سازمان‌هایی است که در عصر و زمانی به فراخور نیاز بازار از ابزار‌ها و متد‌ها استفاده کنند. شاید ۲۰ سال گذشته تلوزیون بهترین ابزار برای تبلیغات بود، بیلبورد‌ها کارایی و اثر بخشی داشتند، تحقیقات بازار میدانی  و پرسشنامه کارا و اثربخش بودند. اما در این عصر وب سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات کلیکی، بنرهای تبلیغات و تحلیل و آنالیز دیتا در قالب داده‌کاوی و یبگ دیتا جای آن‌ها را گرفته‌اند و  یکه تاز بازار رقابت هستند.

امروزه کسب و کاری موفق است که در زمان درست با بودجه کافی به صورت حرفه‌ای از ابزار متناسب با کسب و کاری که دارد، استفاده کارا و اثر‌بخش بکند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به عنوان پدیده دنیای دیجیتال با توسعه اینترنت و حرکت کسب وکارها بر روی بستر وب سایت ها اهمیتی دو چندان یافت چرا که برای بازاریابی کسب و کارهای دیجیتال بازاریابی سنتی به تنهایی کاربرد و نتیجه چندانی ندارد چرا که شاخص‌های سنجش، کانال‌های توزیع متفاوت؛ نحوه تبلیغات و … باعث شد که دیجیتال مارکتینگ به عنوان بخش مهمی از از دنیای کسب و کارهای آنلاین شود.

دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال برای فعالیت بازایابی در دنیای تجارت اطلاق می‌شود در واقع می توان گفت:

به تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصول، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت صورت میگیرد، دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

بزرگان دیجیتال مارکتینگ چه تعریفی دارند؟

در تعریف بازاریابی عنوان شد که به تعداد صاحب نظران مدیریت برای بازاریابی تعریف وجود دارد و هر کس از ظن و ادراک خود به قضیه بازاریابی نگاه می‌کند در دیجیتال مارکتینگ نیز همین قضیه در فضای دیجیتال آن حاکم است.

اما برای دست‌یابی به یک دور نمای کلی و یک زبان مشترک در ادامه تعریف‌های متعددی را از زبان متخصصین امر بازاریابی ارائه می‌شود تا به یک هم زبانی مشترک و واحد از دیجیتال مارکتینگ در نظر خوانندگان قابل تجسیم باشد.

 

تامی کانیزارو مشاور بازاریابی IBM می‌گوید:

دیجیتال مارکتینگ در واقع همان بازاریابی است و همه ما بازاریابان دیجیتال هستیم در واقع هر تاکتیکی در بازاریابی دنیای امروز باید دارای عنصر دیجیتال هم باشد.

عادل طالبی استراتژیست کسب و کارهای ایرانی دیدگاهی نزدیک به تامی دارد ایشان در یکی از ویدئوهای آموزشی خود اینگونه بازاریابی دیجیتال را تعریف می‌کند:

 

سیمون هسلتین مدیر ارشد AOL معتقد است:

برای من دیجیتال مارکتینگ استفاده از رسانه‌های دیجیتال و ابزار‌های پر کار و رایگان به منظور تحت تأثیر قرار دادن کاربران در فضای دیجیتال است، نکته اصلی در بازاریابی دیجیتال مؤثر، استفاده از یک پلت‌فرم، تکنولوژی، تاکتیک درست برای رسیدن به مخاطبی است که محصول شما را خریداری میکند، مقاله شما را می‌خواند یا در تعامل با محتوای شما قرار می‌گیرد.

 

وبکی اورت استراتژیست بازاریابی محتوایی دانشگاه کاپلا هم می‌گوید:

هر زمانی که از ابزار های دیجیتال برای ارائه محتوای خود به افراد استفاده کنید، شما از دیجیتال مارکتینگ استفاده کرده‌اید.

 

همانطور که مشاهده کردید با اینکه نگاه و رویکرد و حتی کلماتی که به کار می برد شاید متفاوت باشد اما وحدت رویه و یک نگاه سیستم وار به دیجیتال مارکتینگ دارند که در کلماتی مانند بازاریابی، ابزارهای دیجیتال، تعامل با کاربر و… دیده می‌شود.

بازاریابان متناسب با نوع کسب و کار و صنعتی که فعالیت می‌کنند از ابزارها، تاکیتک ها و تعاملات متفاوتی استفاده می‌کنند، اما در بازه‌ های زمانی متفاوت این ابزارها می‌توانند تغییر کنند به همین خاطر بازاریابان دیجیتال متناسب با آن روندها و رصد آن‌ها در زمان درست تصمیم بگیرند که ما در مقاله بعدی روندهای جدید دیجیتال مارکیتنگ را معرفی می‌کنیم.

 


نوین هاب را دنبال کنید