وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ تعاریفی از بزرگان

در مقاله‌های قبل در مورد تعریف بازاریابی از نگاه بزرگان دنیای کسب و کار صحبت شد، در ادامه به دنیای دیجیتال مارکتینگ می‌آییم و از نگاه متخصصین برجسته جهانی  و داخلی به آن، نگاه می‌کنیم .

نسل جدید بازاریابی

با افزایش سرعت تغییر و تحولات بازار و  تغییر رفتار مردم، همگام با ظهور اینترنت و ایجاد رفتارها و کنش‌های متفاوت در مردم، سازمان‌ها برای ادامه حیات الزاما نیاز به تغییر راه‌های رسیدن به اهداف خود هستند. در واقع این تغییرات و حوادث به مانند این می‌‌ماند که راننده‌ای بعد از طی یک مسیر مستقیم به یک پیج می‌رسد، دو راه بیشتر ندارد؛ یا مستقیم به حرکت خود ادامه دهد، که نتیجه ای جز سقوط برایش ندارد، یا متناسب با پیچ جاده انعطاف به خرج داده و پیچید تا به سلامت از پیچ عبور کند. قصه‌ی دیجیتال مارکتینگ هم از همین جنس است. جاده بازاریابی با یک پیج جدید مواجه شده است و آن فضای دیجیتال است.

در واقع بازاریاب‌ها در عصر دیجیتال با چالش‌ها و فرصت‌های مختلفی رو به‌ رو هستند، که نحوه رویارویی و چگونگی واکنش آن‌ها به رخداد‌های این عصر، ضامن بقا یا نابودی سازمان‌ها است.

ما در عصری زندگی می‌کنیم که روزانه بین 4 تا 6 ساعت را در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم و بیشتر در دنیای دیجیتال هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از هرکس و هر چیز دیگر به گوگل اعتماد می‌کنیم. در واقع بنا بر گزارشات منتشر شده از خود گوگل:

  • 70 درصد از خریداران قبل از خرید یک محصول یا خدمت، نقد و بررسی‌های آن را مطالعه می‌کنند.
  • 79 درصد از خریداران برای آسان تر شدن فرایند خرید از موبایل استفاده می کنند.
  • 83 درصد از مادران وقتی تبلیغ جذاب محصولی را در تلوزیون می‌بینند، در اینترنت در مورد آن سرچ می‌کنند.

همچنین مخاطبان دنیای دیجیتال، به خاطر تعامل دوسویه‌ای که در دنیای دیجیتال به آن رسیده‌اند: آزادانه اظهار نظر می‌کنند، تایید و رد می کنند و گاها له یا علیه برندها موضع می گیرند و در رسانه‌های اجتماعی کمپین‌هایی مانند تحریم خودروی ملی، تغییر لباس تیم ملی و… راه اندازی می‌کنند .

بیشتر بخوانید: تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی

این گزارشات و رفتارها حاکی از این است که در عصر دیجیتال مردم هر روز بیش از پیش، به فضای دیجیتال نزدیک‌تر و وابسته‌تر می‌شوند. و در این میان سؤال اساسی این است که « آیا در عصر دیجیتال استفاده از تکنیک‌های قدیمی عصر غیر دیجیتال، کافی است؟»

جواب آن مسلما منفی است. هر عصری به فراخور خود ابزار‌ها و روش متفاوتی را می‌طلبد. موفقیت از آن سازمان‌هایی است که در عصر و زمانی به فراخور نیاز بازار، از ابزار‌ها و متد‌ها استفاده کنند. شاید 20 سال گذشته تلویزیون بهترین ابزار برای تبلیغات بود، بیلبورد‌ها کارایی و اثر بخشی داشتند، تحقیقات بازار میدانی و پرسشنامه کارا و اثربخش بودند. اما در این عصر وب سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات کلیکی، بنرهای تبلیغات و تحلیل و آنالیز دیتا در قالب داده‌کاوی و یبگ دیتا جای آن‌ها را گرفته‌اند و  یکه تاز بازار رقابت هستند.

امروزه کسب و کاری موفق است که در زمان درست با بودجه کافی به صورت حرفه‌ای از ابزار متناسب با کسب و کاری که دارد، استفاده کارا و اثر‌بخش کند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به عنوان پدیده دنیای دیجیتال، با توسعه اینترنت و حرکت کسب وکارها بر روی بستر وب سایت‌ها اهمیتی دو چندان یافت. چرا که برای بازاریابی کسب و کارهای دیجیتال بازاریابی سنتی به تنهایی کاربرد و نتیجه چندانی ندارد. شاخص‌های سنجش، کانال‌های توزیع متفاوت؛ نحوه تبلیغات و … باعث شد که دیجیتال مارکتینگ به عنوان بخش مهمی از از دنیای کسب و کارهای آنلاین شود.

دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال برای فعالیت بازایابی در دنیای تجارت اطلاق می‌شود در واقع می توان گفت:

به تمام فعالیت‌هایی که به منظور تبلیغ محصول، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت صورت می‌گیرد، دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود.

بزرگان دیجیتال مارکتینگ چه تعریفی دارند؟

در تعریف بازاریابی  به تعداد صاحب نظران مدیریت، تعریف وجود دارد و هر کس از ظن و ادراک خود به قضیه بازاریابی نگاه می‌کند. در دیجیتال مارکتینگ نیز همین قضیه حاکم است.

اما برای دست‌یابی به یک دور نمای کلی و یک زبان مشترک، در ادامه تعریف‌های متعددی از زبان متخصصین امر بازاریابی ارائه می‌شود، تا به یک هم‌زبانی مشترک و واحد از دیجیتال مارکتینگ برسیم.

پاسخ اتوماتیک و هوشمند به پیام‌های تلگرام

 

تامی کانیزارو مشاور بازاریابی IBM می‌گوید:

دیجیتال مارکتینگ در واقع همان بازاریابی است و همه ما بازاریابان دیجیتال هستیم در واقع هر تاکتیکی در بازاریابی دنیای امروز باید دارای عنصر دیجیتال هم باشد.

عادل طالبی استراتژیست کسب و کارهای ایرانی، دیدگاهی نزدیک به تامی دارد. ایشان در یکی از ویدئوهای آموزشی خود این‌گونه بازاریابی دیجیتال را تعریف می‌کند:

 

سیمون هسلتین مدیر ارشد AOL معتقد است:

برای من دیجیتال مارکتینگ، استفاده از رسانه‌های دیجیتال و ابزار‌های پرکار و رایگان، به منظور تحت تأثیر قرار دادن کاربران در فضای دیجیتال است. نکته اصلی در بازاریابی دیجیتال مؤثر، استفاده از یک پلت‌فرم، تکنولوژی، تاکتیک درست برای رسیدن به مخاطبی است که محصول شما را خریداری می‌کند، مقاله شما را می‌خواند یا در تعامل با محتوای شما قرار می‌گیرد.

 

وبکی اورت استراتژیست بازاریابی محتوایی دانشگاه کاپلا هم می‌گوید:

هر زمانی که از ابزارهای دیجیتال برای ارائه محتوای خود به افراد استفاده کنید، شما از دیجیتال مارکتینگ استفاده کرده‌اید.

 

همانطور که مشاهده کردید با اینکه نگاه و رویکرد و حتی کلماتی که به کار می‌برند شاید متفاوت باشد اما وحدت رویه و یک نگاه سیستم‌وار به دیجیتال مارکتینگ دارند؛ که در کلماتی مانند بازاریابی، ابزارهای دیجیتال، تعامل با کاربر و… دیده می‌شود.

بازاریابان متناسب با نوع کسب و کار و صنعتی که فعالیت می‌کنند؛ از ابزارها، تاکیتک‌ها و تعاملات متفاوتی استفاده می‌کنند. اما در بازه‌‌های زمانی متفاوت این ابزارها می‌توانند تغییر کنند، تا بازاریابان دیجیتال متناسب با آن روندها و رصد آن‌ها در زمان درست تصمیم بگیرند. ما در مقاله‌های بعدی روند‌های جدید دیجیتال مارکتینگ را معرفی خواهیم کرد.

 

یک نظر