وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

ده اشتباه خطرناک در بازاریابی اینستاگرامی

راز موفقیت در اینستاگرام، علاوه بر شناخت تکنیک‌های کاربردی و توجه به استانداردهای موجود؛ پرهیز از اشتباهات رایج و متداول است. این اشتباهات شاید در نگاه اول و در ظاهر آسیب‌زا نباشند، اما در روند موفقیت می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

توجه به این اشتباهات و مطمئن بودن از عدم انجام آن‌ها برای برندها امری ضروری و حیاتی است. به همین خاطر  باید این اشتباهات را شناخت و راه درست آن‌ها را پیدا کرد. که در ادامه به معرفی ۱۰ اشتباه رایج در پلتفرم اینستاگرام می‌پردازیم.

 

یکی از مهم‌ترین مراحل تدوین برنامه؛ شناخت مخاطب و نیازی‌های اوست. چرا که، عوامل مهم دیگری مانند نوع محتوا، تعداد پست‌های روزانه، نوع تعامل و… کاملا به نوع مخاطب و نیازهای او بستگی دارد.

به همین خاطر تعریف اشتباه و نادرست از مخاطب باعث عدم موفقیت در مراحل جذب، نگه داری و تبدیل مخاطب به مشتری می‌شود.

  • نگاه یکسان به فیس بوک و اینستاگرام

هر چند که فیس بوک و اینستاگرام هردو رسانه اجتماعی هستند و محتوای یکسانی را پشتیبانی می‌کنند و اینستاگرام با سویچ کردن بر روی فیس‌بوک به ابزارهای تحلیل مخاطب و… مجهز می‌شود؛ اما باید دانست که مخاطبان رسانه‌های اجتماعی نگاه‌های متفاوتی به این دو رسانه دارند.

اینستاگرام بیشتر فضایی برای فرار از روزمرگی و تفریح است و کمتر به سمت مسائل و محتواهای مهم زندگی حرکت می‌کند از طرف دیگر برای کسب وکارهای B2B جذابیت زیادی ندارد. اما فیس بوک مجرایی برای برقراری ارتباط و تعامل است.

  • داشتن بیوگرافی اشتباه و ناکارآمد

مخاطبان اینستاگرام در هنگام ورود به صفحه اینستاگرام یکی از اولین مواردی که با آن رو به رو می‌شوند، بیوگرافی صفحه است که تاثیر زیادی بر روی نگاه مخاطب برای دنبال کردن یا نکردن صفحه دارد.

به همین خاطر باید بیوگرافی پیج درست و اثربخش باشد. بیوگرافی مناسب، بیوگرافی است که کوتاه و حاوی ارزش پیشنهادی صفحه باشد و با ادبیات جذاب و مناسب نوشته شده باشد.

  • بی نظمی در پست گذاشتن

در الگوریتم‌های جدید اینستاگرام استمرار و نظم در پست گذاشتن از شاخص‌ها و پارامترهای مهم محسوب می‌شود و علاوه بر این مخاطبان نسبت به پیج‌هایی که دارای نظم و استمرار حساب شده هستند، علاقه بیشتری دارند و بیشتر نسبت به ان‌ها واکنش نشان می‌دهند.

  • نادیده گرفتن کامنت‌های منفی

طبیعتا نسبت به هر محتوایی تعدادی از مخاطبان با کامنت‌های منفی علیه آن محتوا جبهه می‌گیرند. لذا نباید انتظار داشت که همه بازخوردها مثبت و مناسب باشند. اما باید دانست که  کامنت‌های منفی نیاز به مدیریت صحیح و پاسخ دهی مناسب دارند و نباید آن‌ها را نادیده گرفت یا حذف کرد.

چون بر روی اعتماد و صداقت ایجاد شده در میان برند و مخاطب تاثیر دارد.

  • هشتگ گذاری نامناسب

از مهم‌ترین روش‌های افزایش مخاطب و تکمیل فرایند جذب استفاده از هشتگ‌های مناسب، مرتبط و کافی است. در واقع باید برای پست‌های اینستاگرام از هشتگ‌های متنوع استفاده کرد. اما توجه کنید که هشتگ‌ها نباید بیشتر از تعداد مشخصی (نهایتا 30 هشتگ) باشد و یا از هشتگ‌هایی با جست‌وجوی پایین استفاده کرد.

هشتگ گذاری نامناسب باعث می‌شود که مرحله جذب با مشکل مواجه شود.

  • عدم استفاده از ابزارهای متعدد

به میزانی که دخالت انسان در مدیریت صفحات اینستاگرام بیشتر شود، اشتباه‌ها و کژ رفتاری بیشتر می‌شود و باعث افزایش هزینه‌ها و عدم دست‌یابی به اهداف می‌شود.

پاسخ اتوماتیک و هوشمند به پیام‌های تلگرام

همچنین استفاده از پلتفرم‌های متعدد باعث می‌شود که مدیریت شبکه های اجتماعی سخت و مشکل‌تر شود به همین خاطر کیفیت کار پایین می‌آید.

توصیه می شود برای مدیریت بهتر شبکه‌های اجتماعی، از ابزارهای حرفه ای مانند نوین هاب که تمامی ابزارها را در یک داشبورد فراهم کرده است، استفاده کنید.

  • کپشن اشتباه و ضعیف

کپشن متنی است که زیر پست‌های اینستاگرام و در توصیف عکس، فیلم و محتوای بارگزاری شده قرار می گیرد.

کپشن نویسی ضعیف، غیر مرتبط و آشفته باعث غیر جذاب شدن محتوا و دلزدگی مخاطب می‌شود.

به همین خاطر الزامی است که کپشن‌ها مرتبط، خلاقانه، فاقد اشتباهات نگارشی و نوشتاری باشد و با لحنی مناسب و هدفمند به رشته تحریر در آیند.

  • اکانت پرایوت

باید قبول کرد که اکانت پرایوت متعلق به پیج‌های کاملا شخصی و خصوصی است که نیازی به جذب مخاطب ندارد و صرفا برای ارتباط با نزدیکان است.

برای پیج‌های با محوریت کسب وکار و برندینگ اکانت پرایوت معنای درست و  عقلایی ندارد و باید بر روی حالت عمومی باشد. چرا که مخاطب برای دنبال کردن یک پیج در یک زمان بسیار کم این تصمیم را می‌گیرد و پرایوت بودن صفحه این فرصت را از وی می‌گیرد.

از طرف دیگر اکانت پرایوت باعث می‌شود از امکاناتی مانند پروفایل بیزنسی و تحلیل و انالیز رفتار کاربر و… نتوان استفاده کرد.

  • استفاده صرف از اینستاگرام

متخصصین شبکه‌های اجتماعی معتقدند که استفاده صرف از اینستاگرام و بی‌توجهی به سایر پلتفرم‌ها باعث کاهش کارایی و اثر بخشی رسانه‌های اجتماعی می‌شود.

لذا بهتر است برندها برای کسب بهینه اثر بخشی از چند پلتفرم برای فعالیت در رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند. برای مدیریت چندین شبکه اجتماعی بصورت همزمان می‌توانید از نوین هاب استفاده کنید.

این اشتباهات و اشتباهات متعدد دیگر مانند: نداشتن هدف گذاری منسجم، استفاده نامناسب از اینفلوئنسرها، تعیین شاخص‌های غیر استاندارد، بی‌توجهی به مسائل سئو، کیفیت پایین تصاویر، نداشتن برنامه‌ریزی و تقویم محتوای مناسب و… باعث کشته شدن برند و نادیده گرفتن توسط مخاطب می‌شود.

پس بهتر است از انجام این اشتباهات در اینستاگرام پرهیز کنید.

 

ارسال نظر