نیاز به ابزاری برای مدیریت کامل شبکه‌های اجتماعیتان دارید؟ کلیک کنید
وبلاگ نوین هاب | اخبار و آموزش شبکه های اجتماعی

ایمیل مارکتینگ و تاثیر آن در رشد بیزینس

ایمیل مارکتینگ بخشی از بازاریابی اینترنتی است. از جمله روش‌هایی که به ایمیل مارکتینگ مرتبط است، بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی، وبسایت‌ و وبلاگ‌ است. ایمیل مارکتینگ می‌تواند فرایندی باشد که طی آن وقایع تازه به مشتریان اطلاع داده می‌شود. البته توجه به این نکته ضروری است که اگر در ارسال این ایمیل‌ها دقت نشود ممکن است موجب آزار و اذیت مخاطب شود. در این پست از بلاگ نوین هاب قرار است به ایمیل مارکتینگ و تاثیر آن در کسب‌وکار بپردازیم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

وقتی شما برای افزایش آگاهی مشتریان خود، نسبت به هرچیزی در کسب‌وکارتان، ایمیل ارسال می‌کنید، بازاریابی ایمیلی انجام داده‌اید. ممکن است فکر کنید که بازاریابی از این طریق دیگر محبوب نیست اما اشتباه می‌کنید. مردم هنوز هم ایمیل‌های خود را به طور روزانه چک می‌کنند. همچنین باید بدانید که ایمیل مارکتینگ قابل اندازه‌گیری است. می‌توانید درنهایت تعداد بازدیدها و کلیک روی لینک‌ها را بررسی کنید و ببینید تا چه اندازه به اهداف خود رسیده‌اید.

موارد زیر می‌توانند عناوینی برای ایمیل مارکتینگ باشند:

 1. ارسال ایمیل برای اطلاع‌رسانی درمورد محصولات جدید
 2. ارسال ایمیل برای اطلاع‌رسانی تخفیف‌های تازه
 3. ارسال ایمیل خبرنامه محتوای به روز شده وبسایت
 4. تبریک تولد
 5. یادآوری خریدهای تکمیل نشده
 6. ارسال فاکتور برای مشتری

ایمیل مارکتینگ

باید بدانید که با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید مشتریان جدید به دست آورید یا مشتریان فعلی خود را حفظ کنید. در حقیقت ایمیل مارکتینگ روش بسیار مناسبی برای برقراری تعامل با مخاطب و مشتری است.

بازاریابی از طریق ایمیل یک کانال بسیار مطمئن است. به نوعی هم جز دسته‌بندی بازاریابی مستقیم محسوب می‌شود و هم بازاریابی دیجیتالی. ارزش‌هایی که این نوع از بازاریابی به شما می‌دهد: افزایش آگاهی از برند، درگیر کردن مشتری با محصولات و خدمات، ایجاد و حفظ روابط هستند. به همین دلیل درنظر گرفتن بازاریابی ایمیلی برای استراتژی کسب‌وکار شما بسیار مناسب خواهد بود.

بیشتر مطالعه کنید: تکنیک‌های شخصی سازی ایمیل مارکتینگ در سال 2022

مزایا ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی مخاطب شما را مجبور به اقدام می‌کند. می‌توانید از این طریق به راحتی خواسته خود را مطرح کنید و مطمئن باشید که درصد زیادی از دریافت‌کنندگان این پیغام خواسته شما را اجرا می‌کنند. بازاریابی ایمیلی به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان خود، ترافیک وبسایت خود را هم افزایش دهید. به این ترتیب که شما لینک مقاله جدید وبسایت خود را برای مخاطبان می‌فرستید و وقتی آن‌ها اقدام به باز کردن این لینک بکنند ترافیک وبسایت شما افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که این روش بازاریابی عملا بدون هزینه است. چون ابزارهای رایگان زیادی برای ارسال ایمیل به صورت دسته جمعی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

چگونه لیست دریافت‌کنندگان را تهیه کنیم

می‌توانید لیست این ایمیل‌ها را بخرید. اما روش‌های دیگری هم وجود دارد. برای مثال می‌توانید از کاربرانی که به تازگی وارد وبسایت شما شده‌اند درخواست نام‌نویسی کنید. به این ترتیب شما به لیستی از ایمیل‌ها دسترسی خواهید داشت که می‌توانید برای بازاریابی ایمیلی از آن‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که از این ایمیل‌ها سوء‍‌استفاده نکنید. چون مخاطب به شما اعتماد کرده و اگر قرار باشد مدام به او ایمیل بفرستید، او را از دست خواهید داد و برایش ایجاد مزاحمت کرده‌اید. اگر سعی کنید که تمرکز خود را به روی ارسال ایمیل‌هایی که برای آن‌ها جذاب است بگذارید، آن‌ها نسبت به شما وفادار باقی خواهند ماند.

ایمیل مارکتینگ

 

مزایای استفاده از ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ سه هدف کلی را دنبال می‌کند:

 1. فروش محصولات و خدمات
 2. آگاهی از برند
 3. وفاداری مشتری

1- فروش محصولات و خدمات

برای مثال، تصور کنید که مشتری وارد وبسایت شما شد و تصمیم به خرید محصولی گرفت. اما در مرحله پرداخت منصرف شد. یکی از کارهایی که برای بازاریابی می‌توانید انجام دهید این است که به ایمیل مشتری یک پیغام بفرستید و به او بگویید که هنوز خریدش را نهایی نکرده است. به این ترتیب و با این یادآوری احتمال اینکه این مشتری برگردد و به خریدش خاتمه دهد، افزایش می‌یابد. همچنین یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهیم ارسال ایمیلی درمورد تخفیف‌های فعال و کمپین‌هاست. می‌توانید کدهای تخفیف را برای مخاطبان خود ایمیل کنید و از آن‌ها بخواهید که خرید کنند.

ایمیل‌های خوش‌آمدگویی، ایمیل‌های تبریک تولد و سالگرد، ایمیل‌های مجدد و… نیز در این دسته قرار دارند.

2- آگاهی از برند

شاید باورش برای شما دشوار باشد. اما بازاریابی ایمیلی بیشتر از بازاریابی سوشال مدیا تاثیرگذار هستند. به این ترتیب این احساس به مخاطب دست می‌دهد که به صورت انفرادی با شما روبه‌رو است و این احساس خوبی به او می‌دهد. همچنین درمورد پست‌های سوشال مدیا، شما مطمئن نیستید که مخاطب هدف شما پست را می‌بیند یا نه، اما در مورد بازاریابی ایمیلی می‌توانید مطمئن باشید که مخاطب پیغام شما را در صندوق ورودی ایمیل‌های خود خواهد دید. یکی دیگر از مزایای عمده بازاریابی از طریق ایمیل مقیاس‌پذیری آن است. این بدان معنی است که می‌توان با هزینه‌ای نسبتاً کم (در مقایسه با سایر کانال‌های بازاریابی) ایمیل‌ها را برای تعداد زیادی از گیرندگان ارسال کرد.

3- وفاداری مشتری

اگر محتوای خبرنامه‌های شما جذاب باشد، مخاطب منتظر دریافت ایمیل‌ها از سمت شما می‌ماند. ایمیل مارکتینگ در هر مرحله از سفر مشتری موجب افزایش اعتماد او به شما می‌شود. تا جایی که حتی ممکن است برای دریافت محتوا و ایمیل‌های شما پیگیری هم انجام دهد. ما بارها در اینستاگرام نوین هاب پیغام‌هایی از سمت مخاطبان گرفته‌ایم که از ما درمورد زمان انتشار تقویم مناسبت‌ها یا محتواهای آموزشی پرسیده‌اند. به همین دلیل است که می‌گوییم ایمیل مارکتینگ وفاداری مشتری را نسبت به برند شما افزایش می‌دهد.

ایمیل مارکتینگ

مزایا ایمیل مارکتینگ نسبت به سایر روش‌ها

اول از همه باید بدانید که 94% از مردم از اینترنت استفاده می‌کنند. به همین دلیل استفاده از ایمیل مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهد که به تعداد زیادی از افراد دسترسی داشته باشید، حتی اگر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی عضو نباشند. علاوه بر این نتیجه یک نظرسنجی نشان می‌دهد که 75% از مردم معتقدند بازاریابی ایمیلی روی آن‌ها تاثیر مثبت گذاشته و آن‌ها را وادار کرده که اقدام به عمل کنند. با استفاده از نرم افزار بازاریابی ایمیل همه چیز قابل ردیابی است، بنابراین می‌توانید تعیین کنید چه کسی ایمیل‌های شما را باز می‌کند و چه کسی از طریق آن بر روی سایت شما کلیک می‌کند.

یکی دیگر از مزایا ایمیل مارکتینگ این است که مردم می‌توانند آن را هم به روی دسکتاپ و هم گوشی‌های هوشمند خود باز کنند و این موضوع سطح دسترسی خوبی به شما می‌دهد. تفاوت بزرگ دیگر بین بازاریابی از طریق ایمیل و سایر اشکال بازاریابی این است که مردم در واقع می‌خواهند تبلیغات ایمیل شما را ببینند!
هر کسی در لیست ایمیل شما است، به طور هدفمند آدرس ایمیل خود را به شما ارائه داده است زیرا آنها می‌خواهند اطلاعات بیشتری در مورد نام تجاری شما داشته باشند.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از بازاریابی ایمیلی آدرس شبکه‌های اجتماعی خود را به مخاطبانی که ممکن است شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال نکنند بدهید و با این روش صفحات خود در سوشال مدیا را تبلیغ کنید.

مراحل اجرای بازاریابی ایمیلی 

 1. ابتدا هدف خود را تعیین کنید
 2. یک لیست ایمیل هدفمند جمع‌آوری کنید
 3. مخاطبان خود و نیاز آن‌ها را بشناسید
 4. یک محتوای خوب برای ایمیل آماده کنید
 5. ابزار مناسب انتخاب کنید
 6. برای پیگیری اهداف خود برنامه‌ریزی داشته باشید

محتوا ایمیل

 1. وفاداری به برند
 2. لینک مقالات وبسایتتان به عنوان محتوا آموزشی رایگان برای مشتریان وفادار
 3. لینک شبکه‌های مجازی‌تان
 4. ارسال پیام خوشامدگویی به تازه واردین
 5. اطلاعیه کمپین‌ها
 6. اطلاعیه تخفیف‌ها

ایمیل مارکتینگ

ابزارهای رایگان ایمیل مارکتینگ

می‎‌توانید از وبسایت‌های زیر برای بازاریابی ایمیلی خود استفاده کنید:

 

به طور خلاصه، خدمات بازاریابی از طریق ایمیل برای کمک به مشاغل در رفع نیازهای بازاریابی از طریق ایمیل است. تنها نقطه ضعفی که این شیوه از بازاریابی ممکن است داشته باشد، زمان‌بر بود آن است. به همین دلیل شاید لازم باشد یک دیجیتال مارکتر استخدام کنید تا روال مربوط به این کارها را برای شما انجام دهد.

 

ما در نوین هاب با ارائه محتوا در حوزه مارکتینگ قصد داریم به شما کمک کنیم که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. نوین هاب یک ابزار مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. با استفاده از داشبورد حرفه‌ای که نوین هاب در اختیار شما می‌گذارد می‌توانید محتوای خود را برای انتشار زمان‌بندی و مدیریت کنید. می‌توانید کامنت‌های تمام شبکه‌های اجتماعی خود را در یک داشبورد به صورت یکپارچه و یکجا مدیریت کنید و پاسخ دهید. همچنین آنالیزی که این داشبورد حرفه‌ای در اختیار شما می‌گذارد بسیار گسترده‌تر از آنالیز خود شبکه‌های اجتماعی است.

 


دستیار شبکه‌های اجتماعی


امکان انتشار هم‌زمان و زمان‌بندی محتوا، مدیریت و دانلود کامنت‌ها، تحلیل و آنالیز همه شبکه‌های اجتماعی در یک داشبورد


رایگان امتحان کنید

تولد ۴ سالگی نوین هاب